Mapa Palestiny – kde leží Palestina?

16782

Těžko byste ve světě hledali území, které je předmětem takových sporů jako Palestina. Z historického hlediska toto označení znamená „Země Pelištejců“, což byl jeden z tzv. mořských národů, které především ve 12. století př. Kr. výrazně „přepsaly“ mapu tehdejšího středomořského světa. Toto území později ovládali Izraelci a Arabové a právě mezi těmito dvěma etniky existuje od 20. století krvavý spor, který napjatě sleduje celý svět.

Stát Palestina, který byl založen v exilu v Alžírsku roku 1988 a v roce 2012 mu Valné shromáždění OSN schválilo status nečlenského státu, je dodnes velmi kontroverzním prostorem v tzv. Levantě, tedy ve Východním Středomoří. Palestinská území konkrétně zahrnují Západní břeh Jordán, Východní Jeruzalém a Pásmo Gazy. Z hlediska turistiky se sice nejedná o příliš stabilní region, na druhou stranu aktuálně je situace klidnější a místní lidé jsou přátelští.

Kde leží Palestina – poloha a základní geografické informace o Palestině

Stát Palestina se rozkládá ve vnitrozemí na pravém břehu řeky Jordán (Západní břeh Jordánu) a na menším prostoru na pobřeží Středozemního moře (Pásmo Gaza). Obě tyto části spolu ovšem územně nesouvisí. Za hlavní město svého budoucího, plně uznaného státu považuje Palestinská autonomie východní část města Jeruzalém. Souřadnice Palestiny jsou 31°53′ severní šířky a 35°12′ východní délky.

Sousední země:

  • Izrael
  • Jordánsko
  • Egypt

Celková rozloha tohoto částečně uznávaného státu je 6 020 km2, na kterých žije zhruba 4,8 milionu obyvatel, z nichž naprostou většinu tvoří muslimové, ale existují tu i křesťanské komunity. Jak už jsme zmínili, zamýšleným hlavním městem je Jeruzalém, nicméně aktuálně se jedná o Rámaláh, ve kterém žije cca 27 000 lidí. Současné hlavní město se přitom nachází zhruba 10 km severně právě od Jeruzaléma.

Nejvyšším bodem Státu Palestina je hora Tal Ásúr, jež se nachází v centrální části území a měří 1 016 metrů. Dalším zajímavou geografickou oblastí je Nachal Prat neboli Vádí Kelt, tedy údolí vzniklé po vyschnutí řeky, které se nachází v Judských horách a Judské poušti. Z jihu přitom míjí město Jericho, což je jedno z nejstarších měst světa. Další důležitá palestinská města jsou Náblus a Hebron.

Předchozí článekMapa Palau – kde leží Palau?
Další článekMapa Papuy Nové Guineje – kde leží Papua Nová Guinea?