Mapa Palau – kde leží Palau?

1891

Palau je ostrovní stát v Tichém oceánu, patří tedy k Austrálii a Oceánii. Jedná se přitom o nejzápadnější část souostroví Karolíny, které geograficky patří do Mikronésie. Palau je prezidentskou republikou, nezávislost na Spojených státech amerických však získalo teprve v roce 1994. Jde proto o jeden z nejmladších států světa, který je ale stále ještě volně přidružený k USA.

Na Palau lze navštívit města jako Koror, turisty ale láká především krásná příroda, azurové moře a korálové pláže (mj. jde o ráj potápěčů). Koror se např. nachází na stejnojmenném ostrově, u kterého se nachází velká skupina menších ostrůvků s názvem Rock Islands, jejichž jižní laguna „nabízí“ nádherné korálové útesy a vysokou biodiverzitu. Atraktivní destinací je rovněž Ongeim’l Tketau, slané jezero na ostrově Eil Malk, které je významné populací medúz (jeho název přeložený do češtiny také znamená „Jezero medúz“).

Kde leží Palau – poloha a základní geografické informace o Palau

Palau, které má jako jedna ze tří zemí světa nulový státní dluh, celkem tvoří 26 ostrovů a zhruba 300 menších ostrůvků. Téměř všechny (vyjma šesti) se rozkládají uvnitř velké laguny, která je uzavřena bariérovým útesem. Musíme také doplnit, že obydleno je pouze 11 ostrovů. Palau se celkově skládá ze 16 států a jeho souřadnice jsou 7°28′ severní šířky a 134°33′ východní délky.

Nejbližší sousední velké státy:

  • Indonésie
  • Filipíny

Všechny palauské ostrovy mají celkovou rozlohu 459 km2 a žije na nich zhruba 21 500 obyvatel, z toho dvě třetiny na již zmíněném ostrově Koror. Město Koror bylo přitom až do 7. října 2006 městem hlavním, pak se ovšem vláda přemístila do Ngerulmudu na ostrově Babeldaob. V době přemístění zde žilo pouze 250 obyvatel, díky čemuž má nejméně obyvatel ze všech hlavních měst světa.

Na ostrově Babeldaob se nachází i nejvyšší bod celého Palau, kterým je ovšem kopec s názvem Mount Ngerchelchuus disponující nadmořskou výškou pouze 242 metrů. Na druhou stranu jsou palauské ostrovy na podmořském hřbetě na jihovýchodě lemovaný hlubokomořským příkopem, který je hluboký úctyhodných 8 138 metrů.

Předchozí článekMapa Ománu – kde leží Omán?
Další článekMapa Palestiny – kde leží Palestina?