Mapa Papuy Nové Guineje – kde leží Papua Nová Guinea?

2915

Papua Nová Guinea je stát v Oceánii. Ačkoli bývají země v Tichém oceánu obvykle považovány za přírodní ráje, zde se nacházejí i důležité pozůstatky lidské kultury. Na mysli máme především pravěkou archeologickou lokalitu Kuk na západě náhorní plošiny Nové Guiney, jejíž pozůstatky ukazují na přechod od lovu a sběračství k pěstování rostlin. Jedná se dokonce o jedno z pěti míst světa, kde nepochybně došlo k nezávislému vynálezu zemědělství.

Za přírodními krásami mohou turisté vyrazit do Národního parku Varirata, který se nachází 21 km východně od hlavního města Port Moresby a skrývá krásnou faunu a flóru. Obdivuhodné jsou i vodopády Rouna, stejně jako místní pláže jako např. Ela, která je pokryta bílým pískem a nazývá se rovněž „Želví pláž“. Důležitými turistickými atrakcemi jsou rovněž řeky a vysoké hory.

Kde leží Papua Nová Guinea – poloha a základní geografické informace o Papui Nové Guineji

Papua Nová Guinea leží z 80 % na ostrově Nová Guinea a dále ji tvoří zhruba 600 dalších ostrovů (např. Bismarckovo souostroví nebo ostrov Bougainville). Území této konstituční monarchie je velmi hornaté. V centrální části hlavního ostrova se nachází Centrální pohoří a na jihovýchodě pohoří Owen Stanley Range. Zemi ovšem na jihozápadě a severu tvoří rovněž nížiny. Papuu Novou Guineu naleznete na mapě na souřadnicích 6°18′ jižní šířky a 147° východní délky.

Sousední země:

  • Indonésie
  • Šalamounovy ostrovy

Papua Nová Guinea má celkovou rozlohu 462 840 km2, což z ní činí třetí největší stát Austrálie a Oceánie (po Austrálii a Indonésii). Žije zde 8,1 milionu obyvatel. Hlavním městem je již zmíněný Port Moresby, který se nachází na pobřeží Papuánského zálivu na jihovýchodě hlavního ostrova. Návštěvníci ze zahraničí zde obdivují Uměleckou galerii, Národní muzeum nebo tržiště Gordons, musíme ovšem upozornit, že se jedná o poměrně dost nebezpečné místo.

Nejvyšším vrcholem Papuy Nové Guineje je Mount Wilhelm, která měří 4 509 metrů. Zajímavým geografickým prvkem je rovněž aktivní sopka Tavurvur na Nové Británii (největší ostrov Bismarckova souostroví), která pravidelně ohrožuje nedaleké město Rabaul. Z vodních ploch musíme zmínit především řeku Fly na jihu země. Ta měří 1 273 km a povodí má rozlohu 76 000 km2, což z ní činí největší řeku celé Oceánie.

Předchozí článekMapa Palestiny – kde leží Palestina?
Další článekMapa Surinamu – kde leží Surinam?