Mapa ostrova Tonga – kde leží Tonga?

0
1152

Tonga je státem v Oceánii, který se rozkládá na mnoha desítkách ostrovů jižního Pacifiku. Jedná se o království, jež disponuje nedotčenou krajinou, takže tu lze kupříkladu obdivovat deštné pralesy, a zároveň je ideální pro trekking, což platí především pro ostrovy Niau a ‚Eua. Proto je celkem škoda, že Tonga patři v rámci cestovatelských aktivit k poněkud opomíjeným destinacím, a to i v rámci samotné Oceánie.

Jedná se také o místo, které uchvátí svými plážemi a korálovými útesy. Lze tu tedy relaxovat i poznávat podmořské krásy. Na Tonze se nacházejí rovněž krasové útvary. Zajímavou aktivitou může být i pozorování keporkaků u skupiny ostrovů Vava‚u, případně vystřikování mořské vody skrze průduchy v pobřeží, které nesou název Mapu‚a a Vaca. Obdivovat je navíc možné i výsledky činnosti lidských rukou. Z památek musíme jmenovat především Ha‚amonga Maui, což jsou megalitické stavby na ostrově Tongatapu.

Kde leží Tonga – poloha a základní geografické informace o Tonze

Tonga sestává ze tří skupiny ostrovů, a to Tongatapu, Ha‚apai a Vava‚u, ale patří k ní i menší ostrovy na severu. Celkem je tvořena 177 ostrovy, které se táhnou v pásu dlouhém zhruba 800 km a pouze na 36 z nich žijí lidé. Západní část ostrovů je především sopečná a hornatá, východní část se naopak skládá z atolů. Pokud budete chtít najít Tongu na mapě, její souřadnice jsou 20°35’16“ jižní šířky a 174°48’37“ západní délky.

Nejbližší významné zámořské ostrovy:

  • Samoa
  • Fidži
  • Niue

Tonga disponuje rozlohou 748 km2, přičemž více než třetinu této rozlohy zaujímá ostrov Tongatapu, který je ze všech největší (257 km2). Na ostrovech žije něco málo přes 100 tisíc obyvatel. Tonžané jsou přitom pravděpodobně potomky Polynésanů, kteří tuto oblast osídlili již v 10. století př. Kr. Hlavním městem je Nuku‚alofa, ve kterém zaujme Královský palác a místní tržiště.

Ze všech ostrovů musíme ještě zmínit Kao, jež sice není trvale obydleno, ale z geografického hlediska je rovněž významné. Tvoří jej totiž stejnojmenná hora, která je nejvyšším vrcholem celého souostroví Tonga. Její vrchol se totiž nachází ve výšce 1 030 metrů nad hladinou moře.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here