Mapa Belgie – kde leží Belgie?

1803

Belgie je menší země na západě evropského kontinentu. Jedná se o monarchii, ve které se nachází sídlo Evropské unie a NATO. Severní část země (tzv. Vlámsko) obývají Vlámové, jež mluví vlámštinou (dialekt nizozemštiny). Na jihu Belgie ve Valonsku žijí Valoni, kteří hovoří francouzsky. V této monarchii se ovšem nemluví pouze těmito dvěma jazyky.Třetím oficiálním jazykem je němčina, jejíž mluvčí žijí na samém východě země na hranicích s Německem.

Pro turisty je Belgie zajímavou zemí především z hlediska historických památek. Zmínit určitě musíme neolitické naleziště pazourků ve Spiennes (Mons), které patří k nejstarším a největším v Evropě. Navštívit ovšem doporučujeme rovněž památky ve městech Brusel, Bruggy, Gent či Antverpy. Jižně od Bruselu se navíc nachází Waterloo, tedy místo, kde v roce 1815 utrpěla Napoleonova armáda drtivou porážku od vojsk koalice evropských panovníků.

Kde leží Belgie – poloha a základní geografické informace o Belgii

Sever Belgie omývá Severní moře. Na jeho rovinatém pobřeží se nacházejí nížiny, které jsou tvořeny písečnými dunami a poldery. Většinu území ovšem zabírá centrální rovina. Zbytkem země je hornatý, neboť na jihovýchodě se rozkládá pohoří Ardeny. Belgie, která se nalézá na souřadnicích 50°38’28“ severní šířky a 4°45’5″ východní délky, se z administrativního hlediska člení na tři regiony, a to Vlámský, Valonský a Brusel, který je samostatným regionem.

Sousední země:

  • Nizozemsko
  • Francie
  • Lucembursko
  • Německo

Belgie má rozlohu 30 528 km2, takže je více než 2,5× menší než Česká republika. Na druhou stranu zde žije 11,4 milionu obyvatel, je tedy lidnatější. Hlavním městem je Brusel, který se nachází v centrální části země a žije tu více než jeden milion obyvatel. Dalším důležitým městem jsou Antverpy, jež se sice nenalézají na břehu Severního moře, ale zdejší přístav na řece Šeldě je druhý největší v Evropě (po přístavu v nizozemském Rotterdamu).

Kromě Šeldy teče Belgií ještě jedna důležitá řeka, a to Máza, která sice protéká pěti evropskými zeměmi, ale největší je právě zde (14 000 km2 z 36 000 km2). Její malebné údolí je přitom vyhledáváno cyklisty a pěšími turisty. Belgie na druhou stranu nebude vyhovovat příznivcům vysokohorské turistiky, protože nejvyšší bod země, ač leží v Ardenách, je vrchol Signal de Botrange měřící pouze 694 metrů.

Předchozí článekMapa ostrova Tonga – kde leží Tonga?
Další článekMapa Běloruska – kde leží Bělorusko?