Mapa ostrova Dominika – kde leží Dominika?

1005

Dominika paří mezi karibské ostrovní státy. Jde o součást souostroví Malé Antily a řadí se mezi tzv. Závětrné ostrovy. Země s podobným názvem, totiž Dominikánská republika se naopak nachází v souostroví Velké Antily. Samotná Dominika sice nepatří mezi nejznámější turistické destinace, nicméně sem často míří příznivci horské turistiky i potápění, neboť zdejší pohoří i Karibské moře mají rozhodně co nabídnout.

Dominika disponuje krásnou přírodou, což platí především pro Národní park Morne Trois Pitons, tedy jediné místo v zemi, které je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Zabírá přitom více než 9 % celkového rozlohy tohoto karibského státu. Na většině území parku jsou přítomny tropické pralesy, ale obdivovat je možné i projevy vulkanické činnosti (např. jezera sopečného původu, gejzíry nebo fumaroly).

Kde leží Dominika – poloha a základní geografické informace o Dominice

Dominika patří mezi hornaté ostrovy, neboť je sopečného původu (viz výše zmíněné vulkanické jevy). Kromě divoké přírody, která je tvořena zejména tropickým deštným lesem, se na ostrově nacházejí rovněž banánové plantáže. V zemi je úředním jazykem angličtina, přičemž nezávislost na Velké Británii získala v roce 1978. Nachází se na souřadnicích 15°25′ severní šířky a 61°20′ západní délky, a to mezi dvěma francouzskými departmenty.

Nejbližší země:

  • Guadalope
  • Martinik

Rozloha Dominiky je 750 km2 a žije zde 73 543 obyvatel, z nichž naprostou většinu tvoří potomci afrických otroků, kteří značně převyšují původní obyvatelstvo, tedy indiány Karibu. Ti tvoří asi 1,5 % všech obyvatel a žijí v rezervaci na východním pobřeží. Většina lidí pak sídlí ve vesnicích, přibližně 15 000 Dominikánců ale obývá hlavní město Rouseau, které se nachází na jihozápadním pobřeží země.

Vzhledem k tomu, že je Dominika hornatou zemí, z geografického hlediska jí dominují hory, které mají přes 1 000 metrů. Jedná se o především o Morne Trois Pitons (1 342 m n. m.), kolem níž se rozkládá stejnojmenný park (viz výše) a nejvyšší vrchol Dominiky, stratovulkán Morne Diablotins (1 447 m n. m.), který se nachází v severní části ostrova. V Malých Antilách je přitom vyšší pouze aktivní sopka Soufrière na ostrově Guadalope, a to pouze o 20 metrů.

Předchozí článekMapa Burundi – kde leží Burundi?
Další článekMapa Ugandy – kde leží Uganda?