Mapa Ugandy – kde leží Uganda?

0
516

Uganda je zemí ve východní Africe. Ačkoli se v dřívějších dobách jednalo o poměrně nestabilní území, v současné době se situace poněkud zlepšuje. Doporučovány ovšem nejsou cesty na severovýchod země do regionu Karamoja, kde stále dochází k ozbrojeným střetům (výjimkou je pouze Kidepo Valley National Park, kam se lze přepravit letecky), přičemž nebezpečné jsou i oblasti na hranicích, a to především s Demokratickou republikou Kongo.

Proč ale o návštěvě Ugandy vůbec uvažovat? Především kvůli krásné africké přírodě. Doporučujeme vydat se především do Národního parku Ruwenzori, kde se nachází stejnojmenné pohoří, horské ledovce, vodopády a jezera, stejně jako do Národních parků Bwindi a Mgahinga, kde mj. žijí i vzácné horské gorily. Za návštěvu pak nepochybně stojí také hrobky bugandských králů v Kasubi, jež jsou pěkným příkladem tradičního způsobu stavění z místních materiálů.

Kde leží Uganda – poloha a základní geografické informace o Ugandě

Uganda je vnitrozemských státem, který leží na Východoafrické vysočině s průměrnou nadmořskou výškou 900 metrů. Na různých stranách ji obklopují pohoří, která se nacházejí především na západě (Ruwenzori, Modré hory a Virunga). Ačkoli Uganda neleží u moře, disponuje několika významnými vodními plochami. Zemi naleznete na souřadnicích 1°16’48“ severní šířky a 32°33’24“ východní délky. Člení se na 121 distriktů, jež spadají do čtyř oblastí (hlavní město má zvláštní status).

Sousední země:

  • Jižní Súdán
  • Keňa
  • Demokratická republika Kongo
  • Rwanda
  • Tanzanie

Uganda se rozkládá na 241 038 km2, na kterých žije zhruba 41,5 milionu obyvatel, což z ní i přes menší rozlohu (minimálně v rámci Afriky) činí 36. nejlidnatější zemi světa. Hlavním městem je Kampala, jež se nachází na jihu země. V této části Ugandy se ostatně nalézají i další významná města jako např. Entebbe. Na jihu země se totiž rozkládá téměř polovina Viktoriina jezero. To je se 68 800 km2 největším jezerem Afriky a v rámci světu mu patří druhá příčka (po Hořejším jezeru v USA).

V této východoafrické zemi se navíc nacházejí i další významná jezera jako např. Albertovo či Edwardovo, ale protéká zde rovněž řeka Nil, tedy druhá nejdelší řeka na světě. Nejvyšším vrcholem Ugandy je masív Margherita Peak neboli Mount Stanley, který se nachází v pohoří Ruwenzori a měří 5 109 metrů. Jde přitom o třetí nejvyšší africkou horu. Jak je patrné, Winston Churchill neoznačil Ugandu barevnou perlou Afriku náhodou.

Sdílejte

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here