Mapa Nizozemska – kde leží Nizozemsko?

4606

Nizozemsko leží v severozápadní Evropě. Paří do Nizozemského království (Koninkrijk der Nederlanden), a to společně s ostrovem Aruba a dalšími ostrovy nacházejícími se v Nizozemských Antilách. Jde o ekonomicky zdatnou zemi. Patří dokonce k nejvyspělejším na světě. Základními symboly této země jsou tulipány, jízda na kole, větrné mlýny, ale také tu určitě ochutnejte proslulé sýry.

A kam se podívat? Určitě nevynechejte hlavní město Amsterdam. Z jeho hlavních lákadel si uveďme Begijnhof (středověký kostel a domy, které na vás dýchnou svou historií), kostely Oude a Nieuwe Kerk, Van Gogh Muzeum, Dům Anny Franklové, Muzeum tulipánů a skleníky, kde si tyto rostlinky prohlédnete, Královský palác. Méně lichotivým, ale také proslulým místem, je Čtvrť červených luceren.

Z dalších měst jsou v Nizozemsku hojně navštěvované Den Haag, Rotterdam, Naarden (nedaleko Amsterdamu), Haarlem, dopravní centrum Ultrecht.

Upřednostňujete-li přírodní památky, navštivte Národní park Hoge Veluwe. Láká především cyklisty. Pokud však s sebou kolo nemáte, nevadí. Můžete si ho tu zapůjčit. Z dalších národních parků to jsou Národní park Schiermonnikoog, Národní park Lauwersmeer, Národní park De Alde Feanen.

Kde leží Nizozemsko – poloha a základní geografické informace o Nizozemsku

Nizozemsko představuje rovinatou zemi s mnoha odvodňovacími kanály, což souvisí s tím, že velká část této země je pod hladinou moře. Leží na pobřeží Severního moře. Pobřeží je chráněno písečnými přesypy, případně umělými hrázemi.

Vyšších nadmořských výšek dosahuje pouze východ a jih země. Na jihozápadě leží nejvyšší bod země. Je jím Vaalserber a jeho nadmořská výška je 321 m n. m. Nejnižší bod představuje Prins Alexanderpolder (-7 m).

Podnebí v Nizozemsku je mírné oceánské. Jsou tu chladnější léta (v porovnání s Českou republikou), zimy tu jsou mírné, což je dáno teplým Golfským proudem. Celkově jsou tu během roku menší výkyvy teplot než u nás. Srážky jsou rozložené do celého roku a je jich dostatek.

Pokud chcete mít nejvyšší pravděpodobnost, že se srážkám vyhnete, zamiřte do Nizozemska na jaře. Po většinu roku je v zemi větrno.

Sousední země:

  • Belgie
  • Německo

Nizozemsko se rozkládá na ploše 41 526 km² a žije tu přes 17,3 milionů obyvatel. Hlavním městem je Amsterdam s rozlohou 219,07 km². Žije tu přes tři čtvrtě milionu obyvatel. Krom výše uvedených památek je město proslulé svými kanály. Určitě se nechte zlákat k projížďce.

Předchozí článekMapa Nikaragui – kde leží Nikaragua?
Další článekMapa Lichtenštejnska – kde leží Lichtenštejnsko?