Mapa Lichtenštejnska – kde leží Lichtenštejnsko?

5230

Lichtenštejnsko (Lichtenštejnské knížectví) vzniklo roku 1806. Území však bylo osídleno již před 3 000 lety. Je jedním z nejmenších států v Evropě. Nepatří mezi země Evropské unie a ani o to neusiluje. Jde o konstituční monarchii. Hlavou státu je úřadující kníže. Jedná se o velmi rozvinutý stát řadící se mezi nejbohatší na světě. Zajímavostí je nízké zdanění. Je stejné jako ve Švýcarsku.

Lichtenštejnsko láká turisty především svými horami. Můžete se věnovat vysokohorské turistice, vydat se na menší výlet do Alp, nebo si užít zimních radovánek v některém z tamějších lyžařských středisek. Pro tyto účely vám báječně poslouží například areály Malbun či Treg. Je tu také mnoho cyklistických stezek. Zde je nejlepší vydat se po pěkný stezkách kolem Rýnu.

Za prozkoumání určitě stojí také hlavní město Vaduz. Z konkrétních pamětihodností si uveďme Národní muzeum Lichtenštejnska, katedrálu sv. Florina, hrad Vaduz, Muzeum umění, Muzeum zimních sportů atd. Zajímavá je i město Schaan s centrem kultury Domus a dalšími památkami. Pokud jste příznivcem hradů, lze vám doporučit zříceninu Schellenberg, hrad Gutenberb a v zemi najdete i další atraktivní cíle.

Kde leží Lichtenštejnsko – poloha a základní geografické informace o Lichtenštejnsku

Lichtenštejnsko je zemí ležící mezi Švýcarskem a Rakouskem. Nachází se na svazích Alp v údolí Horního Rýna. Nejvyšší bod země představuje hora Grauspitz s nadmořskou výškou 2 599 m n. m. Nachází se v pohoří Rätikon na hranici Lichtenštejnska a Švýcarska. Nejnižším bodem je Ruggeler Ried s nadmořskou výškou 430 m. Hlavní vodní tok představuje řeka Rýn. Dříve se často rozvodňovala a působila škody. Dnes je regulovaná.

Lichtenštejnsko se vyznačuje mírným klimatem s průměrnými ročními teplotami kolem 10oC. Chcete-li si tu užít nejvíce tepla, vydejte se sem v období červen až srpen.

Sousední země:

  • Švýcarsko
  • Rakousko

Jak jsme si uvedli už v úvodu, Lichtenštejnsko je malou zemí. Rozkládá se na ploše pouze 160 km2. Od severu k jihu měří jen 24 km. Jde o šestý nejmenší nezávislý stát světa. Z plochy země tvoří více než 40 % lesy a louky, pole a pastviny představují dalších 34 %. V této zemi žije kolem 37 000 obyvatel.

Hlavním městem Lichtenštejnska je Vaduz, který se rozkládá na ploše 17,3 km2. Žije zde přes 5 000 obyvatel. Nejde o největší město země. Tím je Schaan. Představuje důležitou dopravní křižovatku a průmyslové centrum. Žije tu přes 5 800 obyvatel.

Předchozí článekMapa Nizozemska – kde leží Nizozemsko?
Další článekMapa Lotyšska – kde leží Lotyšsko?