Mapa Nigeru – kde leží Niger?

2644

Niger je chudou africkou zemí bez přístupu k moři. Dokonce patří mezi nejchudší na světě. V zemi je velká porodnost a zhruba tři čtvrtiny obyvatel jsou negramotní. Zdejším oficiálním jazykem je francouzština. Obyvatelé jsou především příslušníci kmene Hausa, Fulbové a Tuaregové.

V Nigeru jsou zajímavé turistické cíle, ale pokud se sem chystáte, vždy prostudujte aktuální bezpečnostní situaci země. Pamětihodnosti si prohlédnete v hlavním městě Niamey. Z konkrétních míst lze doporučit Velkou mešitu, Nigerské národní muzeum, Velký trh, centrum řemeslníků Wadata či tamější ZOO.

Turisté cestují i do druhého největšího města v zemi. Tím je Zinder. I zde si prohlédnete Velkou mešitu, dále to je Sultánův palác, Regionální muzeum.

Upřednostňujete-li spíše přírodní památky, vydejte se do přírodní rezervace Aïr a Téneré. Je na seznamu UNESCO. Bez zajímavosti není ani Národní park W. Rozkládá se na hranicích států Niger, Benin a Burkina Faso. Nenechte si ujít také pouštní město Agadez a další atraktivní místa.

Kde leží Niger – poloha a základní geografické informace o Nigeru

Niger se nachází na západě afrického kontinentu a nemá přístup k moři. Tvoří ho převážně náhorní plošina, která se na severu zvedá. V centru náhorní plošiny je pohoří Aïr. V něm najdete i nejvyšší bod země, kterým je hora Mont Idoukal-n-Taghès. Dosahuje nadmořské výšky 2 022 m n. m. Naopak nejnižším bodem státu je řeka Niger (200 m).

Na východě pohoří Aïr je pouštní pánev Ténéré a na západě je pánev Talak. Na severu najdete náhorní plošinu Djado. Velkou část země zaujímá poušť (Sahara) a polopoušť (Sahel). Nejnižším bodem je řeka Niger (200 m). Podle ní se země jmenuje. Její délka je 4 160 km a jde o nejdelší řeku v zemi.

Podnebí je ovlivněné polohou. Nejsušší a nejteplejší je sever země. Zde panuje tropické podnebí a za rok tu je jen minimum srážek. Více jich spade na jihu a ve středu země. S nejteplejším počasím tu můžete počítat v květnu a červnu. To tu teplota dosahuje přes 30oC. V lednu jsou tu průměrné teploty kolem 20oC. Pro zemi je také typický suchý saharský vítr, tzv. harmattan.

Sousední země:

  • Čad
  • Mali
  • Nigérie
  • Alžírsko
  • Benin
  • Burkina Faso
  • Libye

Niger se rozkládá na ploše 1 267 000 km² a žije zde 19 milionů obyvatel. Je tu tak poměrně nízká hustota zalidnění. Přes 90 % obyvatel země žije v údolí řeky Niger nebo na jihu země. Hlavním městem země je Niamey. Jedná se o ekonomické i administrativní centrum. Leží na řece Niger. Rozkládá se na ploše 255 km2 a žije zde přes 1,2 milionu obyvatel.

Předchozí článekMapa Kuvajtu – kde leží Kuvajt?
Další článekMapa Nikaragui – kde leží Nikaragua?