Mapa Mosambiku – kde leží Mosambik?

1361

Mosambik je republikou v jihovýchodní Africe na pobřeží Indického oceánu, která získala nezávislost na Portugalsku až v roce 1975. V letech 1977 až 1992 zde probíhala občanská válka a v současné době jde z hlediska střední délky života, dětské úmrtnosti i Indexu lidského rozvoje o jednu z nejhorších zemí světa. Podmínky zde tedy nejsou nejbezpečnější, na druhou se tu nacházejí místa, pro něž se může jednat o zajímavou turistickou destinaci.

Lákadlem pro turisty jsou krásné pláže. Můžete si tu zaplavat v moři, ale také se věnovat potápění, jachtingu nebo surfování. Zajímavá místa se navíc nacházejí i mimo samotné území afrického kontinentu. K Mosambiku totiž patří souostroví Bazaruto, na nichž se nachází národní park stejného jména. A zmínit musíme i ostrov Mosambik, který tvoří především úchvatná koloniální zástavba. Jde také o jediné místo v zemi, které je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Kde leží Mosambik – poloha a základní geografické informace o Mosambiku

Mosambik (oficiálním názvem Mosambická republika) naleznete na mapě na souřadnicích 19° jižní šířky a 35° východní délky. Země se člení na dvě topografické oblasti, které odděluje řeka Zambezi. Na severu se rozkládá kopcovitý terén, nízké náhorní plošiny a vysočiny a jižně se nacházejí širší nížiny. Celý východ Mosambiku, v němž je úředním jazykem portugalština, sice leží u Indického oceánu, přesto země sousedí s dalšími šesti státy.

Sousední země:

  • Tanzanie
  • Zambie
  • Malawi
  • Zimbabwe
  • Jihoafrická republika
  • Svazijsko

Mosambik se rozkládá na ploše o velikosti 801 590 km2, což z něj činí 35. největší zemi světa dle rozlohy. Česká republika by se sem ostatně vešla desetkrát. V Mozambiku žije cca 29 milionů obyvatel. Více než milion z nich obývá hlavní a největší město Maputo, jež se nachází na jihu země a je vyhlášeno rušným nočním životem. Turisté, které taková zábava neláká, si mohou dát do těla na hoře Monte Binga na hranici se Zimbabwe. Jde totiž o nejvyšší vrchol země (2 436 m n. m.).

Jak už jsme uvedli výše, Mosambik se nachází u Indického oceánu. Na jeho území se ale navíc nachází několik významných vodních ploch. Na severu leží jezero Malawi, které se rozkládá ve zlomové propadlině. Zemí také protéká řeka Zambezi, což je mimochodem čtvrtá nejdelší řeka Afriky (délka 2 660 km). A zmínit můžeme i Limpopo neboli Krokodýlí řeku.

Předchozí článekMapa Moldavska – kde leží Moldavsko?
Další článekMapa Namibie – kde leží Namibie?