Mapa Moldavska – kde leží Moldavsko?

4185

Moldavsko je bývalou zemí Sovětského svazu, leží tedy na východě evropského kontinentu. Někdy se též můžete setkat s názvem Moldávie, nicméně takové označení současného státního celku je chybné, protože se jedná o historické území. V každém případě většina turistů do Moldavska asi směřovat nebude, už proto, že se jedná o velmi chudou evropskou zemi. Na druhou stranu místní příroda a památky určitě stojí za vidění.

Ačkoli většina zdejších lesů byla vykácena (tvoří pouze 6 % země), na mnoha místech lze stále obdivovat panenskou přírodu. Z památek pak musíme jmenovat velké archeologické naleziště v okrese Orhei, ve kterém se nachází i pravoslavný jeskynní klášter Orhei Vechi. Milovníci dobrého pití by měli do Moldavska vyrazit v říjnu, neboť se zde konají slavnosti vína. Vyhlášena jsou přitom zejména vinařství v Cricově, Purcari a Ciumai.

Kde leží Moldavsko – poloha a základní geografické informace o Moldavsku

Moldavsko, které patří mezi poloprezidentské republiky, je tvořeno mírně vyvýšenou a zvlněnou rovinou, přičemž běžné jsou zde erozí vytvořené úžlabiny a doliny a nacházejí se tu rovněž pahorky a vyvýšeniny zvané tovtre. Jeho souřadnice činí 47°15′ severní šířky a 28° 31′ východní délky. Tato menší země, jež se člení na 32 okresů, přitom sousedí se dvěma většími evropskými státy.

Sousední země

  • Rumunsko
  • Ukrajina

Moldavsko disponuje celkovou rozlohou 33 846 km2, přičemž na této ploše žije zhruba 3,5 milionu obyvatel. Do těchto cifer není započítána rozloha 4 163 km2 a cca 475 tisíc obyvatel, které patří Podněsterské moldavské republice, jež je de facto nezávislým státem. Hlavním a největším městem Moldavska je v každém případě Kišiněv, které leží v centrální části země a během svého vyhnanství zde pobýval slavný ruský básník Alexandr Sergejevič Puškin.

Moldavsko nemá žádné vysoké hory, takže nepřekvapí, že nejvyšším vrcholem země je kopec Dealul Bălănești, jenž měří pouhých 430 metrů. Ten se nachází na západě, konkrétně ve Volyňsko-podolské vyvýšenině. Moldavsko pak nemá ani velké vodní plochy, ačkoli do země částečně zasahuje řeka Dunaj, východní hranici s Ukrajinou tvoří Dněstr a západní s Rumunskem Prut.

Předchozí článekMapa Kapverd – kde leží Kapverdy?
Další článekMapa Mosambiku – kde leží Mosambik?