Mapa Namibie – kde leží Namibie?

0
525

Namibie leží na jihozápadě Afriky. Tato země vznikla teprve v roce 1990, pro turisty se ovšem jedná o jedno z nejzajímavějších míst „černého kontinentu“. Typickou africkou přírodu lze kupříkladu obdivovat v několika významných národních parcích. Za zmínku stojí především Etosha, kde žije mnoho ohrožených druhů zvířat (např. nosorožec dvourohý). Na severozápadě Namibie si lze navíc prohlédnout pozůstatky po zvířatech, jež už vyhynula. Jde o stopy dinosaurů v Otjihaenamaparero.

V Namibii lze ovšem jít proti proudu času i v existenci druhu Homo sapiens. Zmínit musíme především lokalitu Twyfelfontein, která se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se zde totiž velké množství skalních rytin a maleb z doby kamenné. Tvůrci byli dávní Sanové (Křováci), jejichž potomky lze na východě země navštívit dodnes. Na severu potom žije další důležité domorodé společenství, totiž etnikum Himbů.

Kde leží Namibie – poloha a základní geografické informace o Namibii

Namibijskou republiku, která má souřadnice 23° jižní šířky a 17° východní délky, tvoří především pouště. Největší z nich je Namibská poušť, která se nachází při pobřeží Atlantského oceánu. Její součástí jsou přitom i písečné duny v Sossuvlei, jež disponují výškou i přes 200 metrů a bývají označovány nejvyššími písečnými dunami na světě. Ve vnitrozemí se navíc nalézá i největší poušť jižní části Afriky, Kalahari, jež se rozkládá i v několika sousedních zemích.

Sousední země:

  • Angola
  • Zambie
  • Botswana
  • Jihoafrická republika

Namibie disponuje rozlohou 825 615 km2, což z ní činí 34. největší zemi světa. Vzhledem k podmínkám zde ovšem žije pouze 2,6 milionu obyvatel. Z hlediska hustoty zalidnění se tedy celosvětově řadí mezi nejřidčeji zalidněné země. Hlavním městem je Windhoek, který se nachází v samém srdci země. Ačkoli tvoří Namibii především pouště (viz výše), protékají tu i dva významné vodní toky. Jedná se o řeku Okavango a také Zambezi, která zde ovšem teče jen na krátkém úseku v severozápadní části země.

Nejvyšší vrchol Namibie představuje hora Königstein, která měří 2 537 metrů a nachází se ve vulkanickém pohoří Brandberg. V něm se rovněž nacházejí skalní malby Sanů a jedná se o oblíbenou destinaci příznivců vysokohorské turistiky. V zemi je navíc možné spatřit i meteorit Hoba, jenž dopadl na Zemi před 80 000 lety, váží přes 60 tun a prohlédnout si jej lze na farmě v Grootfonteinu.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here