Mapa Kapverd – kde leží Kapverdy?

5119

Kapverdy jsou souostrovím ostrovů v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky. Ostrovy nebyly osídlené až do poloviny 15. století a samostatný stát tvoří teprve od roku 1975. Jedná se o oblíbenou dovolenkovou destinaci. Kromě koupání, opalování a památek se můžete těšit i na rozmanitou kulturu.

Pokud i vy chcete na Kapverdách relaxovat u vody, doporučujeme ostrov Boavista. Nejhezčí je pláž Praia de Chaves. Najdete tu však další krásná místa, kde si užijete svou poklidnou dovolenou u moře. Že vás zajímají spíše památky? Zamiřte do hlavního města Praia. Krom památek tu je i pěkná příroda a na své si přijdou také příznivci nočního života.

Za pozornost stojí i historické centrum městečka Cidade Velha, které je na Seznamu světového dědictví UNESCO. Z přírodních krás si uveďme solné jezero Salinas, zátoku Buracona a stratovulkán Pico de Fogo.

Kde leží Kapverdy – poloha a základní geografické informace o Kapverdách

Kapverdy představují stát složený z deseti větších a pěti menších ostrovů ležících v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky. Deset hlavních ostrovů se dělí na Návětrné – Barlavento (Santo Antao, Boa Vista, Sao Nicolau, Sao Vicente, Sal a Santa Luzia) a Závětrné –  Sotavento (Santiago, Fogo, Maio, Brava).

Kapverdy se řadí se do Makaronésie, stejně jako Azorské ostrovy, Kanárské ostrovy, Madeirské souostroví či pobřeží v jižním Maroku.

Souostroví leží zhruba 500 km od Zeleného mysu. Ostrovy jsou vulkanického původu a převládají na nich kamenité pouště. Aktivní sopka je v současné době pouze na Fogo. Obecně platí, že východní země jsou spíše rovinaté a západní země více hornaté.

Kapverdy se musejí potýkat s rozsáhlou erozí půdy. Není tu tak příliš zemědělské půdy. Zemi navíc trápí i nedostatek vody. Klima je tu totiž suché a horké navíc se tu v období mezi prosince a červnem objevuje Harmattan, což je silný vítr přinášející písek ze Sahary.

Kapverdy se rozkládají na ploše 4 033 km² a žije zde zhruba 418 000 obyvatel. Hlavním městem je Praia, v níž žije přes 120 000 obyvatel. Mimo jiné jde o důležitý přístav. Leží na ostrově Santiago. Jde o rozvojovou zemi, jejímž velkým problémem je nezaměstnanost.

Nejvyšším bodem Kapverd je Mt. Fogo sahající do výšky 2 829 m n. m. a nejnižším Atlantský oceán.

Předchozí článekMapa Izraele – kde leží Izrael?
Další článekMapa Moldavska – kde leží Moldavsko?