Mapa Marshallových ostrovů – kde leží Marshallovy ostrovy?

0
645

Marshallovy ostrovy jsou státem, který tvoří velké množství ostrůvků v Mikronésii, tedy v regionu v severní části Oceánie. Jedná se o korálové ostrovy, které nabízejí výtečné podmínky pro relaxační exotickou dovolenou. Návštěvníci ze zahraničí totiž jistě ocení kokosové palmy, krásné bělostné pláže a rozličné vodní aktivity jako např. potápění ke korálovým útesům nebo sportovní rybaření.

Potápěči mohou u Marshallových ostrovů obdivovat rovněž potopené vraky z 2. světové války. V tomto ohledu můžeme zmínit především japonské válečné lodě u ostrova Kwajalein. Souostroví je navíc celosvětově známé tím, že na atolu Bikini prováděli Američané v letech 1946 až 1958 nukleární testy, a to včetně testu první vodíkové bomby v roce 1952. Na toto období ostatně upomínají potopené lodi či obrovský kráter Bravo.

Kde leží Marshallovy ostrovy – poloha a základní geografické informace o Marshallových ostrovech

Marshallovy ostrovy tvoří 29 atolů a pět osamocených ostrovů. Celkem pak sestávají z 1 152 ostrovů a menších ostrůvků. Hlavní ostrovy se nacházejí ve dvou rovnoběžných pásech, které se nazývají Ratak a Ralik. Souřadnice Marshallových ostrovů, které získaly nezávislost na Spojených státech amerických až v roce 1986, jsou 7°7′ severní šířky a 171°4′ východní délky.

Sousední ostrovy:

  • Wake
  • Severní Mariany
  • Guam
  • Kiribati
  • Federativní státy Mikronésie

Marshallovy ostrovy mají celkovou rozlohu 181,4 km2 a žije zde cca 53 000 obyvatel. Dvě třetiny z nich přitom obývají atoly Majuro a Ebeye. 96 % Marshallanů jsou domorodí Mikronésané. Právě na atolu Majuro se nachází hlavní a zároveň největší město souostroví, které se nazývá rovněž Majuro a žije tu zhruba polovina všech obyvatel (zhruba 27 000).

Povrch Marshallových ostrovů je naprosto plochý, neboť průměrná výška tu činí 2 m. Nejvyšším bodem je tak bezejmenné místo na atolu Likiep, které měří pouze 10 m. Díky této skutečnosti, globálním změnám klimatu a souvisejícímu vzestupu hladiny Tichého oceánu tak hrozí, že souostroví zmizí pod vodou. Mnoho místních obyvatel se proto stěhuje do Spojených států amerických.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here