Mapa Marshallových ostrovů – kde leží Marshallovy ostrovy?

1179

Marshallovy ostrovy jsou státem, který tvoří velké množství ostrůvků v Mikronésii, tedy v regionu v severní části Oceánie. Jedná se o korálové ostrovy, které nabízejí výtečné podmínky pro relaxační exotickou dovolenou. Návštěvníci ze zahraničí totiž jistě ocení kokosové palmy, krásné bělostné pláže a rozličné vodní aktivity jako např. potápění ke korálovým útesům nebo sportovní rybaření.

Potápěči mohou u Marshallových ostrovů obdivovat rovněž potopené vraky z 2. světové války. V tomto ohledu můžeme zmínit především japonské válečné lodě u ostrova Kwajalein. Souostroví je navíc celosvětově známé tím, že na atolu Bikini prováděli Američané v letech 1946 až 1958 nukleární testy, a to včetně testu první vodíkové bomby v roce 1952. Na toto období ostatně upomínají potopené lodi či obrovský kráter Bravo.

Kde leží Marshallovy ostrovy – poloha a základní geografické informace o Marshallových ostrovech

Marshallovy ostrovy tvoří 29 atolů a pět osamocených ostrovů. Celkem pak sestávají z 1 152 ostrovů a menších ostrůvků. Hlavní ostrovy se nacházejí ve dvou rovnoběžných pásech, které se nazývají Ratak a Ralik. Souřadnice Marshallových ostrovů, které získaly nezávislost na Spojených státech amerických až v roce 1986, jsou 7°7′ severní šířky a 171°4′ východní délky.

Sousední ostrovy:

  • Wake
  • Severní Mariany
  • Guam
  • Kiribati
  • Federativní státy Mikronésie

Marshallovy ostrovy mají celkovou rozlohu 181,4 km2 a žije zde cca 53 000 obyvatel. Dvě třetiny z nich přitom obývají atoly Majuro a Ebeye. 96 % Marshallanů jsou domorodí Mikronésané. Právě na atolu Majuro se nachází hlavní a zároveň největší město souostroví, které se nazývá rovněž Majuro a žije tu zhruba polovina všech obyvatel (zhruba 27 000).

Povrch Marshallových ostrovů je naprosto plochý, neboť průměrná výška tu činí 2 m. Nejvyšším bodem je tak bezejmenné místo na atolu Likiep, které měří pouze 10 m. Díky této skutečnosti, globálním změnám klimatu a souvisejícímu vzestupu hladiny Tichého oceánu tak hrozí, že souostroví zmizí pod vodou. Mnoho místních obyvatel se proto stěhuje do Spojených států amerických.

Předchozí článekMapa Makedonie – kde leží Makedonie?
Další článekMapa Dominikánské republiky – kde leží Dominikánská republika?