Mapa Makedonie – kde leží Makedonie?

6061

Makedonie patří mezi balkánské státy, přičemž se nachází ve vnitrozemí. Ačkoli ji tedy naleznete takřka na samém jihu evropského kontinentu, nerozkládá se u moře. Možná i proto prozatím leží mimo větší zájem zahraničních turistů, ačkoli se z jejich strany jedná o chybu. Makedonie je totiž zemí, která nabízí kulturní památky z různých historických epoch.

U města Ochrid na jihozápadě země se kupříkladu rozkládá oblast, kde se nachází jedno k nejstarších lidských osídlení v Evropě. Navíc tu stojí i mnoho klášterů, kostelů a galerií s mnoha ikonami (v minulosti sem mj. zavítali věrozvěstové Cyril a Metoděj), stejně jako krásná příroda. Tato oblast je tedy po právu jediným místem v Makedonii, jež se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Kde leží Makedonie – poloha a základní geografické informace o Makedonii

Makedonie se nachází na Balkánském poloostrově a vznikla v roce 1991 jako jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie. Země se dělí na celkem osm strategických regionů. Její souřadnice činí 41°39′ severní šířky a 21°43′ východní délky. Hraničí přitom s dalšími pěti balkánskými státy, z nichž byly ovšem dříve pouze dva součástí Jugoslávie.

Sousední země

  • Kosovo
  • Srbsko
  • Bulharsko
  • Řecko
  • Albánie

Makedonie disponuje rozlohou 25 713 km2, takže je zhruba třikrát menší než Česká republika. Počet obyvatel je ovšem dokonce pětkrát nižší, neboť v zemi žije zhruba 2,1 milionu lidí. Hlavním a největším městem Makedonie je Skopje, jež leží na severu a nachází se v něm mnoho památek. Co se týče přírody, v zemi se nalézá hned 16 hor vyšších než 2 000 m. Nejvyšším vrcholem je Velký Korab (2 764 m), který na mapě naleznete na makedonsko-albánských hranicích.

Tato balkánská republika se může pochlubit také zajímavými vodními plochami. Jedná se především o Ochridské jezero, které je největší z tektonických jezer Makedonie a nalézá se u výše zmíněného města Ochrid. Nejvýznamnější řekou je potom Vardar, jež měří 388 km. V zemi se také rozkládají tři národní parky, a to Pelister, Mavrovo a Galičica.

Předchozí článekMapa Malty – kde leží Malta?
Další článekMapa Marshallových ostrovů – kde leží Marshallovy ostrovy?