Mapa Malty – kde leží Malta?

6496

Malta je ostrovní stát ve Středozemním moři, který se nachází jižně od největšího středomořského ostrova, totiž italské Sicílie. Z turistického hlediska se jedná o zajímavé souostroví. Ačkoli se tu nenacházejí dlouhé písečné pláže, zátoka Mellieha Bay na hlavním ostrově je skutečně kouzelná. Výtečné podmínky pro koupání i potápění pak nabízí i jedna z největších maltských pláží, a to Blue Lagoon na ostrově Comino.

Ačkoli se jedná o malou zemi, díky strategické poloze měla vždy důležité místo na mapě Evropy. Na Maltě tedy zaujmou především historické památky, a to z různých období. Za zmínku stojí především podzemní obřadní prostor (hypogeum) Hal Saflieni, který vznikl zhruba před 4 500 lety, megalitické chrámy (např. Ggantija) a hlavní město Valletta, ve které jsou památky z dob nadvlády Féničanů, Řeků, Římanů, Byzantinců, Arabů i křesťanů.

Kde leží Malta – poloha a základní geografické informace o Maltě

Maltu, která získala nezávislost na Velké Británii v roce 1964, tvoří tři obydlené ostrovy, a to Malta, Gozo a Comino, a tři, resp. čtyři ostrovy neobydlené (Cominotto, Filfla a St Paul’s Island, který sestává ze dvou maličkých ostrůvků). Jedná se přitom o pozůstatek spojení mezi Evropou a Afrikou, které se přerušilo zvýšením mořské hladiny po konci poslední doby ledové. Souřadnice Malty činí 35°53′ severní šířky a 14°30′ východní délky.

Nejbližší země

  • Itálie
  • Tunisko

Malta má rozlohu 316 km2, což z ní činí nejen pátou nejmenší zemi Evropy, ale také vůbec nejmenšího člena Evropské unie. Na druhou stranu zde žije přes 450 000 obyvatel, což z tohoto ostrovního státu dělá sedmou zemi světa, co se hustoty zalidnění týče. Hlavním městem je již zmíněná Valletta, která se nachází na severovýchodě hlavního ostrova Malta.

Většina území jednotlivých ostrovů je skalnatá, ovšem vysoká pohoří zde očekávat nelze. Nejvyšší vrchol země, kterým je Ta‚ Dmejrek na jihu hlavního ostrova, měří pouze 253 m. Na druhou stranu se tu nachází mnoho zajímavých jeskyní jako např. Blue Grotto, což je okouzlující útvar na jihovýchodním pobřeží Malty.

Předchozí článekMapa Litvy – kde leží Litva?
Další článekMapa Makedonie – kde leží Makedonie?