Mapa Litvy – kde leží Litva?

3877

Litva patří mezi pobaltské státy, na mapě ji tedy naleznete v severovýchodní Evropě, a to na východním pobřeží Baltského moře. Jedná se přitom o nejjižnější z těchto zemí a zároveň o první svazovou republiku bývalé SSSR, která získala nezávislost (došlo k tomu 11. března 1990). Pro turisty je Litva zajímavou destinací nejen svou přírodou, ale také díky mnoha kulturním památkám.

Nejvíce pamětihodností se nachází v hlavním městě Vilnius. Jeho historické centrum je dokonce zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Na tom najdete i úzký písečný poloostrov Kurská kosa, přičemž celé litevské pobřeží vybízí v sezóně k vodním sportům. Ačkoli Litva příliš nepotěší příznivce vysokých nadmořských výšek, v zemi se celkově nebudou nudit milovníci vody.

Kde leží Litva – poloha a základní geografické informace o Litvě

Litva bývá někdy řazena do severní, jindy do střední Evropy. Její souřadnice činí 55°12′ severní šířky a 24° východní délky. Země je rovinatá a nížinná, přičemž průměrná nadmořská výška činí pouhých 99 m. Jak už jsme uvedli, k Litvě patří i od prehistorie osídlený poloostrov Kurská kosa (někdy nazývaný Kuronská kosa). Ten je 98 km dlouhý a široký pouze 400 m až 4 km. Jeho jižní část ovšem patří k Rusku, konkrétně ke Kaliningradské oblasti. Litva kromě toho sousedí s dalšími třemi zeměmi.

Sousední země

  • Rusko
  • Lotyšsko
  • Bělorusko
  • Polsko

Litva disponuje rozlohou 65 300 km2, což z ní činí největší pobaltskou zemi, ačkoli Lotyšsko je menší jen o málo. Každopádně zde žije 2,8 milionu obyvatel. Jejich počet se přitom neustále snižuje, protože mnozí lidé odcházejí za prací do jiných zemí EU. Hlavním městem je již zmíněný Vilnius, který patřil ve 13. až 18. století k důležitým městům v rámci celého evropského kontinentu, neboť byl centrem litevského velkovévodství.

Nejvyšším vrcholem Litvy je kopec Aukštojas, který se nachází 24 km jihovýchodně od Vilniusu a měří pouze 294 m. Země má na druhou stranu 90 km písečného pobřeží (především u Kurského zálivu) a nacházejí se zde četné vodní plochy (mj. přes 3 000 jezer). Za zmínku stojí především řeka Němen, která je nejdelší řekou Litvy, Běloruska a Kaliningradské oblasti (celkem měří 937 km). Největším jezerem je potom Drysvjaty (rozloha 44,8 km2, z toho je ale 10 km2 v Bělorusku).

Předchozí článekMapa Kataru – kde leží Katar?
Další článekMapa Malty – kde leží Malta?