Mapa Malawi – kde leží Malawi?

703

Malawi je státem na jihovýchodě Afriky, který získal nezávislost na Velké Británii v roce 1964. Ačkoli se nejedná o zemi, která by byla široce známá, v kontextu „černého“ kontinentu se jedná o relativně bezpečné místo. Pokud byste tedy chtěli blíže poznat africkou přírodu, může se stát právě Malawi vaší příští cílovou destinací. Většina země je pokryta pastvinami, po kterých se pohybují rozličná zvířata a jsou chráněna hned v pěti národních parcích.

Cestovatelé často míří do národních parků Kasungu či Liwonde, asi nejdůležitější je ovšem Národní park Malawi, který se nachází v jižní části stejnojmenného jezera. Žijí zde mj. stovky druhů ryb, z nichž mnohé jsou endemické, takže je nikde jinde nelze spatřit. Malawi ovšem ukrývá i zajímavá díla lidských rukou. Vypíchnout můžeme oblast skalního umění Chongoni, jež se pyšní největší koncentrací tohoto typu umění v celé střední Africe.

Kde leží Malawi – poloha a základní geografické informace o Malawi

Malawi je vnitrozemským státem, přesto si na nedostatek vody nemůže stěžovat. Hned pětinu jeho území totiž zabírá jezero Malawi. Země je tvořena také již zmíněnými pastvinami, od severu k jihu se ovšem táhne rovněž Velká příkopová propadlina. Na západ a východ od ní se rozkládají náhorní plošiny a Malawi navíc disponuje pohořími, jež jsou vysoká nad 2 500 m. Země se rozkládá na souřadnicích 13° jižní šířky a 34° východní délky a člení se na tři provincie (Severní, Centrální a Jižní).

Sousední země:

  • Zambie
  • Mosambik
  • Tanzanie

Malawi disponuje rozlohou 118 484 km2, takže v africkém kontextu se jedná o menší zemi, která je ovšem stále větší než Česká republika. Tu převyšuje i počtem obyvatel, neboť zde žije zhruba 18,1 milionu lidí, z nichž se většina hlásí ke křesťanství, což je v jižní polovině Afriky běžné (na rozdíl od muslimského severu). Největším městem je Blantyre, statusem hlavního města ovšem disponuje Lilongwe, které se nachází v centrální části země na soutoku řek Lilongwe a Namanthanga.

Nejdelší malawskou řekou je ovšem Shire (délka celkem 400 km), která odtéká z jezera Malawi. To se nachází na hranicích s Tanzanií a Mosambikem a s rozlohou 30 800 km2 se jedná o třetí největší africké jezero, neboť větší už jsou pouze Tanganika a Viktoriino jezero. Nejvyšším vrchole Malawi je hora Sapitwa, jež se nachází v pohoří Mulanje na jihu země a měří 3 002 m.

Předchozí článekMapa Malediv – kde leží Maledivy?
Další článekMapa Madagaskaru – kde leží Madagaskar?