Mapa Madagaskaru – kde leží Madagaskar?

2951

Madagaskar je ostrovní stát, který se rozkládá jihovýchodně od afrického kontinentu, jehož je součástí. Ostrov se přitom od Afriky oddělil ve druhohorách. Madagaskar patří k místům, která by měl alespoň jednou za život vidět každý cestovatel, a to hned z několika důvodů. Relaxovat tu např. na pěkných plážích, a pokud by vás lelkování neuspokojovalo, můžete se vydat potápět a poznávat podmořskou faunu a flóru.

Madagaskar ovšem disponuje také nádhernou přírodou ve vnitrozemí. Místní rostliny a živočichové jsou totiž díky dlouhodobé izolaci endemity. Nikde jinde se tedy nevyskytují. O tom se návštěvníci ze zahraničí mohou přesvědčit třeba v deštném pralese Atsinanany, které tvoří šest národních parků. Vhodnou destinací k návštěvě je i přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha, kde se mj. nacházejí zajímavé vápencové útvary (tzv. tsingy), případně královský pahorek Ambohimanga.

Kde leží Madagaskar – poloha a základní geografické informace o Madagaskaru

Madagaskar se nachází v Indickém oceánu, a to zhruba 400 km od Mosambiku. Obě země přitom odděluje Mosambický průliv. Pobřeží ostrova měří celkem 4 828 km a není příliš členité. Na Madagaskaru lze ovšem nalézt i vysoká pohoří, takže se tu případně nebudou nudit ani milovníci vysokohorské turistiky. Tento ostrovní stát, k němuž patří i několik menších ostrovů, se nachází na souřadnicích 20° jižní šířky a 47° východní délky a dělí se na šest autonomních provincií.

Nejbližší země:

  • Komory
  • Seychely
  • Mauricius
  • Mosambik

Madagaskar má rozlohu 587 041 km2. Ačkoli se jedná v rámci afrických zemí o průměrnou velikost, jde o největší ostrov patřící k „černému“ kontinentu a zároveň o čtvrtý největší ostrov světa (po Grónsku, Nové Guineji a Borneu). Na Madagaskaru žije 25,6 milionu obyvatel, přičemž většinu tvoří Malgaši, což jsou míšenci Afričanů a Asiatů. V centrální části se nachází hlavní a největší město ostrova, které nese poněkud krkolomný název Antananarivo.

Madagaskarem protéká mnoho řek, z nichž nejdelší je Betsiboka, která měří 525 km. Známá je ovšem především díky své sytě červené barvě, za kterou stojí lateritová půda, jež se do vody dostává díky velkému odlesňování. Na ostrově se nachází také řada pohoří a některé hory přesahují výšku 2 500 m. Nejvyšším vrcholem Madagaskaru je hora Maromokotro, která se nalézá na severu ostrova v masívu Tsaratanana a měří 2 867 m.

Předchozí článekMapa Malawi – kde leží Malawi?
Další článekMapa Libye – kde leží Libye?