Mapa Maďarska – kde leží Maďarsko?

3697

Maďarsko je středoevropskou zemí, která vznikla roku 1918 rozpadem Rakouska-Uherska. Původně šlo o kočovný národ, který se zde usídlil po cestě od Uralu. Proto také do kultury, ale i kuchyně země pronikají nejrůznější vlivy. Maďarština, úřední jazyk země, patří k ugrofinské jazykové skupině.

Maďarsko je turisticky atraktivní oblastí. Lidé navštěvují především hlavní město a země je proslulá i svým lázeňstvím. Pokud míříte do Budapeště, nenechte si ujít tamější památky, především stavby podél Dunaje, Andrássyho třídu a Budínský hrad. Tyto pamětihodnosti jsou dokonce zapsané na seznamu UNESCO. Pěkné tu jsou i parky – Markétin ostrov, Park soch, Orlí vrch, Városliget atd. Zajímavé je rovněž městečko Pécs. I v něm najdete památky ze seznamu UNESCO. Milovníci vín by si zase neměli nechat ujít Tokaj.

Turisty vyhledávanou oblastí je rovněž Balaton. Jedná se o největší jezero ve střední Evropě. Můžete si tu užívat vodních radovánek, ale rozšířená je tu rovněž turistika. Země celkově láká cyklisty. Především kolem Dunaje je mnoho cyklostezek. Už jsme zmiňovali proslulost lázeňství. Kam se za ním vydat? Oblíbenými maďarskými lázeňskými městy jsou Györ, Mosonmagyárovár, Eger, Hévíz, Széchényiho lázně.

Kde leží Maďarsko – poloha a základní geografické informace o Maďarsku

Maďarsko představuje vnitrozemní stát ležící ve střední Evropě. Hraničí s níže uvedenými sedmi státy. Jde o převážně rovinatou zemi, která se jen mírně vlní v oblasti Panonské pánve. Více hornatou oblast najdete na severu, do něhož zasahují Vnitřní Západní Karpaty. Jedná se konkrétně o pohoří Mátra, v němž se nachází nejvyšší hora státu, kterou je Kékes tyčící se do výšky 1 015 m n. m. Pokud máte rádi hory, určitě se sem vydejte. Z konkrétních hor v zemi si uveďme Tokajské vrchy, Bukové vrchy, Novohradské vrchy atd. Na jihozápadu země je také Zadunajské středohoří. Naopak nejnižší bod země představuje řeka Tisza (78 m). Jihu Maďarska dominuje Velká uherská nížina zasahující i do dalších zemí. Na severozápadě se rozprostírá Malá uherská nížina.

Významnými řekami země jsou hlavně Dunaj, Tisza, Dráva (poslední uvedená tvoří přirozenou hranici s Chorvatskem). Významná jsou také tamější dvě jezera – Balaton a Neziderské jezero. Podnebí tu je kontinentální. Vyznačuje se chladnými zimami a horkými léty.

Sousední státy:

  • Rakousko
  • Slovinsko
  • Chorvatsko
  • Srbsko
  • Rumunsko
  • Ukrajina
  • Slovensko

Maďarsko se rozkládá na ploše 93 036 km² a žije zde kolem 9,7 milionu obyvatel. Jeho hlavním městem je Budapešť, centrum kultury, dopravy a hospodářství. Vzniklo roku 1873 sloučením Budína, Starého Budína a Pešti. Rozkládá se na ploše 525 km2 a žije zde cca 1,7 milionu obyvatel. Započteme-li i aglomeraci, dosahuje počet obyvatel téměř 2,5 milionu.

Předchozí článekMapa Lotyšska – kde leží Lotyšsko?
Další článekMapa Mali – kde leží Mali?