Mapa Mali – kde leží Mali?

3123

Mali je země ležící v oblasti Sahelu a jižní Sahary. Stát vznikl roku 1960, kdy získal nezávislost na Francii. Dodnes je tu francouzština úředním jazykem. Mluví se tu také bambarštinou. Státním zřízením se jedná o poloprezidentskou republiku. Téměř tři čtvrtiny obyvatel žije v Mali pod hranicí chudoby.

Tato země je bezesporu turisticky zajímavá. Prohlédnete si tu pěkná města i zajímavé přírodní scenérie. Pokud upřednostňujete první variantu, vydejte se do hlavního města Bamako. Bude se tu líbit příznivcům památek, ale také hudby. Celkově je země proslulá svými hudebními festivaly. Dříve velmi slavným městem je Timbuktu. I dnes stojí za pozornost. Jedná se o centrum učení a vzdělávání. Mimo jiné tu najdete mešitu Sankoré, která se dostala i na seznam UNESCO, stejně jako pevnost Tata. Ta se pro změnu nachází ve městě Sikasso.

Možná se necháte zlákat plavbou po řece Niger, nebo se vydáte na Saharu, nejlépe na velbloudech, třeba k solným dolům v Touadenni. Za pozornost stojí i útesy Bandiagara, přístav Mopti atd. Vydejte se na Mali nejlépe od listopadu do února. To tu panuje období sucha.

Kde leží Mali – poloha a základní geografické informace o Mali

Dominantou země je poušť Sahara, která tvoří především sever země, o něco příznivější (zemědělsky) je jih. Nachází se tu veškerá zemědělská půda země. Celkově je země kopcovitá s údolními rovinami. Země se více zvedá u hranice s Burkina Faso. Nejvyšší bod země dosahuje nadmořské výšky 1 155 m n. m. a je jím Hombori Tondo. Nachází se v regionu Mopti a představuje významné archeologické naleziště. Na horu se dá vystoupit, ale rozhodně to není nic pro začátečníky. Nejnižší bod země představuje Senegal River (23 metrů). Významnou je také řeka Niger, v jejímž okolí se soustřeďují obyvatelé různých kmenů.

Země se dělí do období chladna a sucha (listopad až únor), tepla a sucha (březen až květen) a období nižších teplot a dešťů (červen až říjen). Konkrétní podnebí je ovlivněné oblastí. Na severu země jsou minimální srážky. V sahelské oblasti se dočkáte velkých teplotních rozdílů. V létě teploty sahají hodně přes 30oC. V zimě jsou kolem 19oC.

Sousední země:

  • Alžírsko
  • Niger
  • Burkina Faso
  • Pobřeží slonoviny
  • Guinea
  • Senegal
  • Mauritánie

Mali se rozkládá na ploše 1 240 000 km² a žije zde 17 885 245 obyvatel. Zhruba desetina (1,8 milionu) jich žije v největší a hlavním městě Bamako. Nachází se na řece Nigera a mimo jiné je významným říčním přístavem. Jeho rozloha činí 245 km² a vzniklo již na konci 16. století. Soustřeďuje se sem mimo jiné největší část průmyslu a obchodu v zemi.

Předchozí článekMapa Maďarska – kde leží Maďarsko?
Další článekMapa Mauritánie – kde leží Mauritánie?