Mapa Lotyšska – kde leží Lotyšsko?

4229

Lotyšsko (Lotyšská republika) patří mezi pobaltské země stejně jako Estonsko a Litva. Země vznikla roku 1918. Roku 1940 byla obsazena Sovětským svazem a do roku 1990 tvořila Lotyšskou sovětskou socialistickou republiku. Originální název země zní „Latvija“. Pozor na záměnu s Litvou.

Lotyšsko láká k prozkoumání především milovníky přírody. Je tu nádherná. Stačí si jen vybrat konkrétní cíl. Může jím být třeba Národní park Kemeri s lázeňským městečkem. Pokud vás lázeňství láká, je pro vás vhodným tipem i město Jūrmala. Jde o největším lázeňské město v zemi a kromě termálních pramenů tu jsou i pěkné písečné pláže.

Nebo se vydáte do Národního parku Gauja? Jde o největší národní park země. Pojmenování si nese podle řeky Guaja. Protéká parkem, a když budete chtít, můžete ji poznat blíže na kánoích. Z dalším přírodních památek si uveďme třeba vodopád Venta Rapid, přímořský Slīteres nacionālais parks na vrcholu rižského zálivu atd.

Za pozornost stojí rovněž hlavní město Riga a její historické centrum (zapsáno na seznamu UNESCO), v němž si prohlédnete řadu památek (Rižský dóm, Rižský zámek, Kostel svatého Petra, Kostel svatého Jana, Prašná brána atd.). Nudit se však nebudete ani v širším centru města.

Kde leží Lotyšsko – poloha a základní geografické informace o Lotyšsku

Lotyšsko se nachází na jihovýchodním pobřeží Baltského moře a Rižského zálivu. Jde o převážně rovinatou zemi s nížinami. Nejvyšší pohoří představují Vidzemské vrchy nacházející se ve středním Lotyšsku. Jeho nejvyšším bodem a zároveň nejvyšším celého Lotyšska je Gaiziņkalns (312 m n. m.). Z toho je patrné, že místo není zrovna nejvhodnější pro milovníky velkých kopců. Na pobřeží Baltského moře se táhne pásmo písečných dun. Nejnižším bodem země je Baltské moře.

Zhruba 10 % povrchu země tvoří vodstvo. Kromě velkých řek (Venta, Gauja, Daugava) tu jsou také jezera, například Lubāns, Rāznas ezers, Engures ezers, Burtnieks a mnoho dalších.

Vydáte-li se do Lotyšska, počítejte s chladnější mírným podnebím. Čím dál budete od moře, tím větší budou teplotní rozdíly. Nejtepleji je tu v červnu, cca kolem 17oC.

Sousední země:

  • Litva
  • Bělorusko
  • Rusko
  • Estonsko

Lotyšsko se rozkládá na ploše 64 589 km² a žije zde kolem 1,9 milionu obyvatel. Hlavním městem je Riga s rozlohou 307 km². V této metropoli žije přes 702 tisíc obyvatel. Jde o největší město nejen Lotyšska, ale celého Pobaltí. Najdeme ho při ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu Baltského moře.

Předchozí článekMapa Lichtenštejnska – kde leží Lichtenštejnsko?
Další článekMapa Maďarska – kde leží Maďarsko?