Mapa Libye – kde leží Libye?

1261

Libye je zemí na severu afrického kontinentu. V současné době se jedná o dosti nestabilní stát. V roce 2011 se na jeho území odehrála občanská válka, ve které se střetli jednotky vůdce Muammara Kaddáfího s povstalci, jež podporovalo NATO. Povstalci v konfliktu nakonec zvítězili, dodnes však v Libyi dochází k ozbrojeným střetům, teroristickým útokům a únosům. Kromě letiště v Tripolisu jsou navíc ostatní letiště více či méně nefunkční.

Turisté se tedy do této země nejen těžko dostanou, hlavně by to ale neměli ani zkoušet, a to i přes skutečnost, že se v Libyi nachází řada zajímavých míst. Ve Vádí Matendus a v pohoří Akakus si je kupříkladu možné prohlédnou až 10 000 let staré skalní rytiny. Oblast byla navíc dlouhou dobu pod vlivem i mocí antických civilizací. Na to upomínají pozůstatky starých měst jako Kyréna, Sabráta či Leptis Magna.

Kde leží Libye – poloha a základní geografické informace o Libyi

Sever Libye se nachází na pobřeží Středozemního moře, přičemž díky délce 1 770 km jde o zemi s nejdelším středomořským pobřežím vůbec. Většinu tohoto severoafrického státu ovšem tvoří Libyjská poušť, která se nachází v severní a východní části Sahary. Libye se z hlediska souřadnic nalézá mezi 27° severní šířky a 17° východní délky. Ačkoli se dříve jednalo o federaci tří zemí (Tripolsko, Fezzán, Kyrenaika), aktuálně se člení na 22 okresů.

Sousední země:

  • Egypt
  • Súdán
  • Čad
  • Tunisko
  • Alžírsko
  • Niger

Rozlohu Libye činí úctyhodných 1 759 541 km2, takže se jedná o čtvrtou největší Africkou zemi (větší je pouze Alžírsko, Kongo DR a Súdán) a z celosvětového hlediska jí patří 16. místo. Díky přírodním a klimatickým podmínkám zde na druhou stranu žije pouze 6,7 milionu obyvatel, takže jde o zemi s opravdu nízkou hustotu zalidnění. Hlavním a největším městem je Tripolis. To bylo založeno již v 7. století př. Kr. Féničany na středomořském pobřeží a dnes jde o nejdůležitější centrum země.

550 km jihozápadně od Tripolisu se rozkládá město Ghadames, které je označováno za „Perlu pouště“. Zejména stará část totiž ukrývá mnoho historických památek. V Libyi se nenacházejí v podstatě žádné vodní toky ani plochy. Nejvyšší vrchol země se nalézá na samém jihu na hranicích s Čadem, přičemž jde o horu Bikku Bitti (2 267 m n. m.), která je součástí pohoří Tibesti.

Předchozí článekMapa Madagaskaru – kde leží Madagaskar?
Další článekMapa Libérie – kde leží Libérie?