Mapa Libérie – kde leží Libérie?

628

Libérie je zemí v západní Africe. S pomocí Americké společnosti pro kolonizaci se zde mohlo v minulosti usadit zhruba 13 000 černých otroků z USA, kteří zde v roce 1847 založili vlastní stát. Jeho historii nicméně provázejí násilnosti a konflikty. Od roku 1989 kupříkladu v zemi došlo ke dvěma občanským válkám, jež měly značně negativní vliv na obyvatelstvo i ekonomiku. Aktuálně tak v Libérii panuje vysoká kriminalita, díky které zřejmě nebude cílem mnoha turistů.

Cestovatelé také ve velkém do Libérie nemíří, protože ani z hlediska turistiky se rozhodně nejedná o nejzajímavější africkou zemi. Přesto se zde nalézají místa, která zaujmout mohou. Jde kupříkladu o Národní park Sapo, který je nejkrásnějším v zemi. Nachází se na jihu Libérie, tvořen je deštným pralesem a žijí zde mj. různé druhy opic. V zemi je navíc možné relaxovat na přírodních plážích.

Kde leží Libérie – poloha a základní geografické informace o Libérii

Libérie se rozkládá na pobřeží Atlantského oceánu, který omývá západ a jih země. Tzv. Pepřonosné pobřeží je tvořeno zejména písčinami a lagunami a dále ve vnitrozemí se nacházejí pobřežní nížiny, kde žije většina obyvatel. Reliéf krajiny se ovšem poté zvedá do náhorní plošiny. Na pobřeží se rovněž nalézají mangrovové lesy, zatímco ve vnitrozemí se spíše rozkládají pastviny. Libérie leží na souřadnicích 6°32′ severní šířky a 9°45′ západní délky a člení se na 15 regionů.

Sousední země:

  • Guinea
  • Sierra Leone
  • Pobřeží slonoviny

Libérie má rozlohu 111 369 km2, takže se řadí k menším africkým zemím. Na tomto území navíc žije pouze 4,5 milionu obyvatel, na čemž mají podíl i výše zmíněné občanské války, které donutily sta tisíce lidí opustit své domovy. Hlavním a největším městem je Monrovia, přičemž tento název odkazuje k americkému prezidentu Jamesi Monroeovi, jenž začal s návratem otroků do Afriky.

Monrovia se nachází na mysu Mezurado na úplném západě Libérie a v její blízkosti pramení St. Paul, což je jedna ze tří největších liberijských řek (společně se St. John a Cestos). Na severu země se k nebi tyčí nejvyšší vrchol země Mount Wuteve, tzn. hora v Guinejské vysočině s výškou 1 440 m n. m. Pohoří v Libérii tedy nepřesahují 1 500 m.

Předchozí článekMapa Libye – kde leží Libye?
Další článekMapa Kyrgyzstánu – kde leží Kyrgyzstán?