Mapa Kyrgyzstánu – kde leží Kyrgyzstán?

1758

Kyrgyzstán je země ve střední Asii, o které snad každý slyšel, málokdo ji ovšem navštívil. Přesto je tento postsovětský stát z cestovatelského hlediska více než zajímavý, protože snoubí tradiční kulturu, historické památky a divokou středoasijskou přírodu. Narazit lze tedy kupříkladu na místní pastevce, kteří stejně jako v minulosti kočují se svými stády a obývají klasické jurty.

V Kyrgyzstánu je možné obdivovat přírodní krásy jako např. vysoké hory a nezanedbatelné jsou i vodní plochy. O těch se však zmíníme až níže. Z památek musíme jmenovat mešity, neboť většina obyvatel vyznává islám, a především posvátnou horu Sulajmán. Ta disponuje pěti vrcholy a nachází se u města Oš, které bylo součástí Hedvábné stezky. Hora ukrývá hned 17 kultovních míst, jež jsou považována za posvátná v celé střední Asii.

Kde leží Kyrgyzstán – poloha a základní geografické informace o Kyrgyzstánu

Kyrgyzstán, který vznikl jako samostatný stát v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu, je chudou zemí. Jeho povrch je převážně hornatý, neboť 90% území leží v nadmořské výšce nad 1 500 m. Na severu země se nachází pohoří Ťan-Šan, na jihozápadě zase Pamíro-Alaj. Kyrgyzstán se na mapě nalézá na souřadnicích 41° severní šířky a 75° východní délky a člení se na devět oblastí.

Sousední země:

  • Tádžikistán
  • Uzbekistán
  • Kazachstán
  • Čína

Kyrgyzstán disponuje rozlohou 199 951 km2, je tedy více než 10× menší než Kazachstán a z pěti středoasijských zemí je menší pouze Tádžikistán. V Kyrgyzstánu žije 6 milionů obyvatel a hlavním a největším městem je Biškek, jež se nachází na severu země v blízkosti pohoří Ťan-Šan. Jeho nejvyšším vrcholem, který je zároveň nejvyšším bodem Kyrgyzstánu, je hora Džengiš Čokusu, která měří úctyhodných 7 439 m.

V zemi se nacházejí také důležité vodní toky jako řeka Naryn, která je s délkou 535 km vůbec nejdelší. Kyrgyzstán navíc disponuje zhruba 750 jezery a přehradními nádržemi. Za zmínku stojí především jezero Sary Čelek, které se nachází v přírodní rezervaci stejného jména. Dle mnohých jde o jedno z nejkrásnějších míst v zemi, jejíž součástí je rovněž Issyk-Kul, tedy jedno z největších vysokohorských jezer světa (6 236 km2).

Předchozí článekMapa Libérie – kde leží Libérie?
Další článekMapa Kosova – kde leží Kosovo?