Mapa Laosu – kde leží Laos?

1917

Laos (Laoská lidově demokratická republika) představuje asijský socialistický stát. Úředním jazykem je laoština a v zemi se domluvíte (i když hůře) také francouzsky a anglicky. Žije tu přes sto národnostních menšin. Více než 60 % obyvatel Laosu se hlásí k buddhismu. Země je proslulá především vývozem vzácných dřevin.

A čím je Laos turisticky atraktivní? Navštivte město Vientiane. Jedním z hlavních symbolů (nejen města, ale celého Laosu) je Pha That Luang. Jde o honosnou buddhistickou stúpu navrženou již ve třetím století. Dnešní podobu však získala až v roce 1930. Ve městě jsou i další turistické cíle, především bývalý chrám s museem a obchody Haw Phra Kaew, tržiště Talat Sao či tamější národní muzeum.

Z jiných atraktivních měst si uveďme Luang Prabang (bývalé hlavní město, které je díky své pěkné architektuře na seznamu UNESCO). Z hlavních dominant to jsou Royal Palace Haw Hham či chrám Wat Xieng Thong.

Za pozornost stojí rovněž metropole Vang Vieng se zajímavou přírodou okolo města, skupina ostrovů Si Phan Don, komplex chrámu Vat Phou, úchvatné vodopády Kuang Si s nádhernou okolní přírodou a dopřát si můžete třeba plavbu po řece Nam Ou, případně si užít jiná dobrodružství, která tato země nabízí.

Kde leží Laos – poloha a základní geografické informace o Laosu

Laos představuje vnitrozemský stát v jihovýchodní Asii, konkrétně na poloostrově Zadní Indie. Hlavním geografickým celkem země je náhorní plošina Xiangkhoang v severní část země. Je charakteristická zelenými horami, kasovými útvary, jeskyněmi, vodopády a údolími s mnoha řekami. Plošina se zvedá do výšky přes 2 800 m n. m. Je tu také nejvyšší hora země Phou Bia. Dosahuje nadmořské výšky 2819 m n. m.  Hranici mezi Laosem a Vietnamem tvoří Annamské pohoří. Západu a jihu dominují nížiny a plošina Bolovens. Zde také najdeme největší řeku nejen Laosu, ale celé jihovýchodní Asie. Je jí Mekong. Protéká od severu a jihu a v jejím okolí se nachází úrodná půda. Je zároveň nejnižším bodem země (70 m n. m.).

Laos se vyznačuje vlhkým tropickým podnebím. Je tu poměrně hodně srážek, nejvíce v letních měsících. Klima je ovlivněné pravidelnými monzunovými cykly. Střídá se tu deštivé období (od května do listopadu), období sucha (od listopadu do května) a poté následuje období, v němž stoupají teploty.

Sousední země:

  • Vietnam
  • Kambodža
  • Thajsko
  • Myanmar
  • Čína

Laos se rozkládá na ploše 236 800 km² a žije zde cca 7 milionů obyvatel. Hlavním městem je Vientiane ležící na levé straně řeky Mekong. Nachází se nedaleko hranic s Thajskem a zabírá plochu 3,920 km². Svůj domov tu má kolem 750 000 obyvatel. Hlavním městem je od roku 1563.

Předchozí článekMapa Francie – kde leží Francie?
Další článekMapa Kazachstánu – kde leží Kazachstán?