Mapa Kazachstánu – kde leží Kazachstán?

3727

Kazachstán svou převážnou částí zasahuje do střední Asie, jeho menší část však leží v Evropě. Jde o oblast na západě od řeky Ural. Stát vznikl roku 1991, kdy získal nezávislost na Sovětském svazu. Tamějšími úředními jazyky je kazaština a ruština. Kromě Kazachů zde žije poměrně velký počet Rusů, Ukrajinců a Němců.

Turisté vydávající se do této země sem jezdí především obdivovat krásnou a rozmanitou přírodu. Atraktivní je třeba archeologická lokalita Tamgaly (Archaeological Landscape of Tamgaly). Jde o rokli v pohoří Chu-lli. Prohlédnete si tu především obrazy vytvořené opracováním povrchu kamene (tzv. petroglyfy). Další zajímavý oblastí je Sarjarka. Ta je dokonce zapsaná na seznamu UNESCO (jako jediná památka v Kazachstánu). Rozkládá se kolem jezer Kurgaldžin a Naurzum v Kazašské pahorkatině. Pokud vás jezera přitahují, nenechte si ujít také Balchač, Aralské jezero a další. Dohromady jich tu je téměř 50 000. Že spíše upřednostňujete vysokohorskou turistiku? Vydejte se do pohoří Altaj. Místo láká i horolezce a vodáky.

Historické památky si prohlédnete ve městě Astana. Z konkrétních to je věž Bayterek, mešita Hazrat Sultan, prezidentský palác Ak Orda, Pyramida míru.

Kde leží Kazachstán – poloha a základní geografické informace o Kazachstánu

Povrch země je velmi rozmanitý. Větší část tvoří nízké plošiny a pahorkatiny. V zemi je mimo jiné největší vnitrozemské jezero světa, Kaspické moře. Nedaleko najdeme nejnižší bod Kazachstánu, kterým je Karagijská proláklina (-132 metrů). Severní břehy Kaspického moře jsou tvořené Kaspickou nížinou. Další dominantní nížinou je Turanská s Aralským jezerem. Významná je i poušť Kyzylkum a Kazašská plošina (střední část země).

Směrem k východu se Kazachstán zvedá. Nejvyšší bod země tvoří Chan Tengri, který sahá do výšky 7 010 m n. m. Bez vrcholového ledovce to je 6 995 m n. m. Horu najdete na jihovýchodě země na hranici s Kyrgyzstánem. Dostat se na ní lze z cca 25 různých výstupových cest. Spadá do středoasijského pohoří Ťan-šan.

Země je také velmi bohatá na jezera a řeky. Z nejvýznamnějších řek si uveďme Irtyš, Syrdarja, Ural, Illi, Išim, Tobol, Emba. Podnebí tu je kontinentální s horkými léty a studenými zimami. V zemi se připravte na velké rozdíly teplot. Nejtepleji tu je v červenci.

Sousední země:

  • Rusko
  • Čínská lidová republika
  • Kyrgyzstán
  • Uzbekistán
  • Turkmenistán

Kazachstán je nejrozlehlejší vnitrozemský stát světa. Jak už jsme si výše uvedli, jeho hlavní část zasahuje do Asie, ale jeho část leží v Evropě. Rozkládá se na ploše 2 717 300 km2. Na takto velkou plochu je však poměrně řídce osídlená. Žije zde cca 18 milionů obyvatel. Do roku 1997 byla hlavním městem země Almata. Od daného roku je jím Astana, jejíž rozloha činí 710 km² a žije tu cca 814 000 obyvatel. Jejich počet rychle roste.

Předchozí článekMapa Laosu – kde leží Laos?
Další článekMapa Kolumbie – kde leží Kolumbie?