Mapa Francie – kde leží Francie?

1991

Francie je zemí v západní Evropě, které se díky tvaru říká Šestiúhelník (L‚Hexagone). Z historického i politického hlediska jde o jednu z nejdůležitějších zemí světa, jež patří v hledáčku turistů k nejoblíbenějším destinacím vůbec. Nachází se zde kupříkladu více než čtyři desítky míst, která byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO (více jich má pouze Itálie, Čína a Španělsko). Tato organizace přitom sídlí právě ve Francii, konkrétně v hlavním městě Paříži.

V zemi uchvátí obrovské množství památek. Jmenovat můžeme např. Chauvetovu jeskyni (proslulé skalní malby), Versailles (zámek u Paříže) či katedrálu Notre-Dame (Paříž a Remeš), ale také historická centra měst jako Strasbourg, Avignon, Lyon či Bordeaux. Milovníci léta mohou rovněž vyrazit na tzv. Azurové pobřeží, což je jedna z nejznámějších středomořských oblastí pro rekreaci, příznivci zimních sportů zase určitě znají alpská střediska Albertville či Chamonix.

Kde leží Francie – poloha a základní geografické informace o Francii

Na severu a západě Francie převažují roviny, zbytek území již ovšem tvoří pahorkatiny a pohoří. Souřadnice země jsou 47° severní šířky a 2° východní délky, což ovšem platí pouze pro tzv. Metropolitní Francii. K tomuto státu ovšem patří rovněž další území, a tím nemáme na mysli pouze ostrov Korsika ve Středozemním moři. Součástí je totiž také tzv. Zámořská Francie, tedy území v Severní a Jižní Americe, stejně jako v Indickém a Tichém oceánu a v Karibiku.

Sousední (evropské) země:

  • Belgie
  • Lucembursko
  • Švýcarsko
  • Německo
  • Itálie
  • Španělsko
  • Monako
  • Andorra

Rozloha Francie činí 640 679 km2 a žije zde 67,4 milionu obyvatel. Většina území i lidí přitom patří k Metropolitní Francii. Ta má 65,2 milionu obyvatel a je po Rusku a Německu třetí nejlidnatější zemí Evropy. Hlavním a největším městem je Paříž, která se nachází v severní části země v regionu Île-de-France. Konkrétně se rozkládá v Pařížské pánvi, a to po obou stranách řeky Seiny. Další důležité řeky země jsou potom Garonna, Rhôna, Rýn a Loira, která je nejdelší.

Ve Francii se také rozkládá několik známých evropských pohoří jako Pyreneje nebo Ardeny. Nejdůležitější jsou ovšem Francouzské Alpy, ve kterých se nachází i nejvyšší bod Francie a zároveň celé Evropy Mont Blanc, jenž měří 4 809 m. Na druhou stranu záleží na metodice určení hranice mezi Evropou a Asií. Někdy je totiž za nejvyšší vrchol Starého kontinentu považována hora Elbrus na Kavkaze (5 642 m n. m.).

Předchozí článekMapa Gambie – kde leží Gambie?
Další článekMapa Laosu – kde leží Laos?