Mapa Kosova – kde leží Kosovo?

0
654

Kosovo je státem v jihovýchodní Evropě. Vzhledem k tomu, že nezávislost na Srbsku získal teprve v roce 2008, jedná se o druhou nejmladší zemi na světě. Mladší je pouze Jižní Súdán, který vznikl v roce 2011. Status Kosova je ovšem stále velmi problematický. Jako samostatnou zemi jej totiž neuznaly všechny státy světa a Srbsko považuje toto území stále za své a činí si na něj nárok.

Z hlediska turistického ruchu Kosovo zaujme především středověkými památkami. Zmínit musíme kláštery Visoki Dečani, Gračanica a Peć, stejně jako chrám Bohorodičky Ljevišské, jenž leží u jednoho z nejkrásnějších měst v zemi Prizren. Pokud byste se chtěli blíže seznámit s kosovskou přírodou, jediným národním parkem v zemi je Šar, který se nachází v pohoří Šar planina, a to na hranicích s Makedonií.

Kde leží Kosovo – poloha a základní geografické informace o Kosovu

Kosovo je vnitrozemský stát v centrální části Balkánského poloostrova, nachází se totiž na souřadnicích 42°33′ severní šířky a 20°50′ východní délky. Většina povrchu země je přitom hornatá a skládá se ze dvou regionů. Jde o Kosovské pole na východě a Metochijskou kotlinu na západě. Z hlediska administrativního členění se Kosovo až do roku 2007 dělilo na 30 obcí, v současné době je ovšem tvořeno už 38 obcemi.

Sousední země:

  • Černá hora
  • Albánie
  • Makedonie
  • Srbsko

Rozloha Kosova činí 10 908 km2, což z něj činí osmou nejmenší zemi v rámci evropského kontinentu. Žije zde 1,9 milionu obyvatel, z nichž téměř 90 % tvoří Albánci. Hlavním městem země je Priština, která lží v severovýchodní části Kosova, a to v blízkosti úpatí pohoří Grmije. Pokud budete ve městě pobývat, doporučujeme navštívit především Kosovské muzeum, jež disponuje mnoha sbírkami.

Kosovo nedisponuje žádnými významnějšími vodními toky ani plochami. Nejdelší řekou, která tímto balkánským státem protéká, je Jižní Morava, která celkově měří 295 km. Země je ale výraznější svými pohořími. Nejvyšším vrcholem je Djeravice, jež měří 2 656 m. Nachází se v pohoří Prokletije na kosovsko-albánské hranici a dříve se jednalo i o nejvyšší horu Srbska.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here