Mapa Kostariky – kde leží Kostarika?

7952

Kostarika (República de Costa Rica) je zemí ležící ve Střední Americe. Vznikla roku 1821, kdy získala nezávislost na Španělsku. Zajímavostí této země je skutečnost, že nemá armádu.


Kostarika je velkým lákadlem turistů. Krom toho, že si tu můžete užívat nerušeného relaxu na některé z nádherných pláží, si tu na své přijdou rovněž milovníci přírody. Skoro třetinu plochy země tvoří chráněná přírodní území a národní parky. A kam konkrétně zamířit?

Jestli se chcete pokochat přírodou, určitě se vydejte do Rezervace Monteverde a pozorujte pralesní život. Tento výlet ve vás jistě zanechá hluboký dojem.

Z dalších pěkných přírodních míst si uveďme Národní part Tortuguero na severozápadním pobřeží země, Národní park Cahuita rozprostírající se podél pobřeží Atlantského moře či Národní park Manuel Antonio. V zemi je rovněž mnoho sopečných útvarů. Vydat se můžete třeba k vulkánu Poás či Arenal.

Že raději upřednostňujete města a jejich památky? Zamiřte do San José. Prohlédnete si tu koloniální i moderní architekturu a určitě stojí za návštěvu některé z tamějších muzeí, například Muzeum předkolumbovského zlata.

Dalšími významnými městy v zemi jsou Alajuela, Cartago, Puntarenas atd. V Kartágu si nenechte ujít Baziliku Panny Marie Andělské. Je monumentální.

Kde leží Kostarika – poloha a základní geografické informace o Kostarice

Kostarika, země Střední Ameriky nacházející se nedaleko Panamské šíje, je omývána Tichým oceánem i Karibským mořem. Celková délka pobřeží činí 1 466 km a je poměrně členité.

Geografickou dominantou země je horské pásmo (Cordillera de Gaunacaste, Cordillera Central a Cordillera de Talamanca). Nejvyšším bodem je hora Cerro Chirripó s nadmořskou výškou 3 820 m n. m. Pohoří se táhne od hranice s Nikaraguou až k hranici s Panamou a rozděluje zemi na dvě části. Ve střední části je vysokohorská plošina Centrální údolí (zde je největší hustota zalidnění) a na pobřeží se nachází nížiny s mokřady a bažinami. Jak už jsme si uvedli, velkou část země zabírají národní parky. Je to cca 12% a je jich tu zhruba 28. A tím to nekončí. Dalších 15% tvoří chráněné krajinné oblasti a přírodní rezervace. Nejnižší bod představuje oceán.

Vydáte-li se na Kostariku, můžete se těšit na tropické a subtropické podnebí. Více tepla si užijete samozřejmě na pobřeží, směrem do vnitrozemí průměrné teploty klesají z cca 30oC na 17oC. Chladněji je ve výše položených oblastech. Více suchých dní si užijete v Pacifiku (ve srovnání s karibským pobřežím). Chcete-li si v zemi užívat teplé a suché počasí, vydejte se sem v období od ledna do dubna.

Sousední země:

  • Nikaragua
  • Panama

Kostarika se rozkládá na ploše 51 100 km2 a žije zde zhruba 4,5 milionů obyvatel. Jeho hlavním městem je San José rozkládající se na ploše 44,62 km². Má cca 347 000 obyvatel. Metropoli najdete v Centrálním údolí a v okolí jsou i další velká města – Alajuela, Heredia či Cartago.

Předchozí článekMapa Kolumbie – kde leží Kolumbie?
Další článekMapa Kuvajtu – kde leží Kuvajt?