Mapa Kolumbie – kde leží Kolumbie?

1709

Kolumbie představuje zemi Jižní Ameriky. Domluvíte se tu španělsky (je to zdejší úřední jazyk). Svou nezávislost na Španělsku získala země už roku 1819. Je to stát, který rozhodně má turistům co nabídnout. V tomto směru je stále oblíbenější. Krom pěkných míst k tomu přispívá velká pohostinnost tamějších obyvatel.

A co navštívit, chystáte-li se cestovat do této země? Nevynechejte Bogotu. Za poslední léta se hodně modernizovala. Líbit se tu bude příznivcům památek (Museo del Oro, další muzea a jiná architektura), ale i milovníkům nočního života a dobrého jídla. Nedaleko Kolumbie leží ostrov Isla Gorgona. Je národním parkem. Navštivte ho, především pokud si chcete prohlédnout rozmanitá zvířata. Dřív ostrov sloužil jako věznice.

Nádherné jsou tu také pláže. Ty nejkrásnější najdete v Národním parku Tayrona. Jednou z nich je Playa Brava.

Pokud se rádi touláte pěknou přírodou a objevujete jedinečné scenérie, vydejte do pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, zvlášť zajímavé je okolí vesničky Minca.

A z dalších neméně atraktivních míst si ještě uveďme Národní park Tierradentro (Tierradentro National Park), archeologický park San Agustín, přímořské letovisko Cartagena, měst Quinta de San Pedro Alejandrino, Klášter San Augustín nedaleko vesnice Villa de Leyva. Ať už budete kdekoliv, určitě ochutnejte tamější proslulou kávu.

Kde leží Kolumbie – poloha a základní geografické informace o Kolumbii

Kolumbie patří do karibské Jižní Ameriky a rozkládá se na pobřeží u Atlantského i Tichého oceánu. Krom níže uvedených zemí, s nimiž stát sousedí na pevnině, má ještě „sousedy“ na moři. Těmi jsou Panama, Kostarika, Nikaragua, Jamajka, Haiti, Honduras, Dominikánská republika, Ekvádor a Venezuela.

Z geografického hlediska jsou hlavními útvary země Andská vysočina (jeho část Andské pohoří sahá od ekvádorské hranice až k hranici venezuelské), Karibské nížiny, Pacifické nížiny, Los Lianos a na jihu Kolumbie se rozprostírá tropický deštný prales. Nejvyšší bod země se nachází v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Je jím Pico Cristóbal Colón sahající do výšky 5 775 m n. m. Nejnižším bodem je oceán.

Sousední země:

  • Venezuela
  • Brazílie
  • Peru
  • Ekvádor
  • Panama

Kolumbie se rozkládá na ploše 1 138 910 km². Z toho zemi tvoří 1 038 700 km² a zbylá část představují vodní plochy. Jde o čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky. Větší je pouze Brazílie, Argentina a Peru. Žije zde zhruba 48 milionů obyvatel. Hlavním a zároveň největším městem je Bogota rozkládajícím se na ploše 307,36 km². Je tu zhruba 8 milionů obyvatel, což metropoli řadí mezi nejlidnatější města Ameriky (je na pátém místě). Město najdete v Andách.

K zemi náleží i několik ostrovů, a to jak v Atlantiku, tak v Pacifiku. Jsou jimi například San Andrés a Providencia, Malpelo, Santa Cruz del Islote, Gorgona.

Předchozí článekMapa Kazachstánu – kde leží Kazachstán?
Další článekMapa Kostariky – kde leží Kostarika?