Mapa Kiribati – kde leží Kiribati?

1106

Kiribati je ostrovní stát v Tichém oceánu, který se konkrétně nachází v regionu zvaném Mikronésie. V oblasti Pacifiku sice leží mnoho míst, jež se řadí mezi oblíbené turistické destinace, nicméně Kiribati mezi ně tak úplně nepatří. Není to ovšem z důvodu, že nemá cestovatelům co nabídnout, spíše není příliš známé. Jenže kdo tuto zemi navštíví, bude mít zážitek na celý život.

Kiribati zaujme především tichomořskou přírodou. Tu lze pozorovat na největším korálovém atolu na světě, který se nachází na ostrově Kiritimati, především ale v chráněné oblasti Phoenixových ostrovů. Ta se rozkládá na 400 000 km2, její součástí je moře i pevnina a jde o celosvětově nejrozsáhlejší chráněnou mořskou oblast. Zahrnuje přitom největší netknutý korálový ostrovní ekosystém a disponuje úchvatnou biodiverzitou.

Kde leží Kiribati – poloha a základní geografické informace o Karibati

Kiribati leží na rovníku, přičemž jde o jediný stát světa, jenž se rozkládá na všech čtyřech polokoulích a zároveň o jedinou zemi ležící v časovém pásmu UTC+14. Souostroví se skládá celkem ze tří skupin ostrovů, a to z Gilbertových a Phoenixových ostrovů a z ostrovů Line. Ty se táhnou v délce 4 000 km, takže Kiribati i přes svou menší rozlohu pevniny zabírá obrovské území. Souostroví přitom naleznete na mapě na souřadnicích 1°28′ severní šířky a 173°2′ východní délky.

Nejbližší ostrovní státy:

  • Cookovy ostrovy
  • Tuvalu
  • Samoa

Kiribati má i přes velkou vzdálenost, kterou od východu k západu zaujímá, rozlohu pouze 811 km2. Žije tu zhruba 110 000 obyvatel, z nichž cca 90 % obývá Gilbertovy ostrovy. Na těch se rozkládá i hlavní město celého souostroví, a to Jižní Tarawa, jež se konkrétně nalézá na atolu Tarawa, který disponuje nejen krásnými plážemi, ale nacházejí se zde rovněž pozůstatky, jež upomínají na boje 2. světové války.

Co se týče reliéfu, jednotlivé ostrovy Kiribati disponují velmi nízkou nadmořskou výšku. Nepřekvapí tedy, že nejvyšším bodem je bezejmenné místo na ostrově Banaba, které měří pouhopouhých 81 m. Nízká nadmořská výška ovšem může představovat velký problém. Kdyby došlo ke vzestupu mořské hladiny, právě Kiribati by patřilo k nejohroženějším místům vůbec.

Předchozí článekMapa Kosova – kde leží Kosovo?
Další článekMapa Mauricia – kde leží Mauricius?