Mapa Izraele – kde leží Izrael?

6890

Stát Izrael leží na Blízkém východě. Toto místo má velmi zajímavou a pestrou historii, což je dáno tím, že byla součástí různých historických celků. Země má tedy zajímavé památky a kulturu, ale své si tu najdou rovněž příznivci přírodních krás.

A kam konkrétně se vydat? Pokud upřednostňujete přírodní atraktivity, nenechte si ujít Národní park Ejn Avdat (Ein Avdat National Park). Prohlédnete si vodopád, jeskyně, zajímavé stromy a další krásy. Z jiných zajímavých přírodních lokalit si uveďme třeba plantáž Agamon Hahula s mnoha pelikány, čápy a jeřáby, pláž na pobřeží Ejlatu (Eilat’s Coral Beach Nature Reserve) a jiné. Z atraktivních historických míst to jsou Jeruzalém, především Staré město a hradby, starověká pevnost Masadu, Staré město Akko, pouštní města (Haluza, Mamšit, Avdat, Šivta), kadidlová stezka v poušti Negeb a archeologické naleziště v pohoří Karmel.

Kde leží Izrael – poloha a základní geografické informace o Izraeli

Izrael se nachází na východním pobřeží Středozemního moře. K státu patří i Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu. Ty částečně spravuje Palestinská autonomie.

Geografie tohoto státu je rozmanitá. Na severu převládají hory Galileje, Karmelu a Golan. Na jihu se rozprostírá Negevská poušť zabírající zhruba 70 % rozlohy Izraele (tedy cca 13 000 km2). Z nížin si uveďme Jordánské údolí a také tu najdeme Velké příkopové propadliny, Chulské údolí, údolí Vádí al-Araba směřující do Akabského zálivu. Zajímavé jsou i tamější kráterovité útvary machteš.

Nejvyšší bod Izraele představuje Hermon s nadmořskou výškou 2 814 m n. m. Nachází se na Golanských výšinách. Leží však na hranicí Izraele, Jordánska, Sýrie a Libanonu, a protože je pod syrskou nadvládou, je oficiálně uznávaným nejvyšším bodem státu hora Har Meron (1 208 m n. m.). Nejnižší bod představuje Mrtvé moře (- 408 metrů.). Důležitými řekami země je Jordán (hlavní přítok Mrtvého moře). Dále tu jsou menší řeky, například Besor, Hadera, Soreq. V Izraeli je středomořské klima s teplými a suchými léty a krátkými deštivými zimami.

Sousední země:

  • Egypt
  • Jordánsko
  • Libanon
  • Sýrie

Izrael se rozkládá na ploše cca 20 000 km² (včetně Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy) a žije zde kolem 8,3 milionů obyvatel. Jeho hlavním městem je Jeruzalém. Není však mezinárodně uznávaný jako hlavní město. Jeruzalém se rozkládá na ploše 125,1 km2 a žije tu kolem 866 000 obyvatel. Jde o jedno z nejstarších měst světa.

Předchozí článekMapa Guyany – kde leží Guyana?
Další článekMapa Kapverd – kde leží Kapverdy?