Mapa Kanady – kde leží Kanada?

4860

Kanada je zemí Severní Ameriky, která zaujme už svou obrovskou rozlohou. I díky tomu se jedná o velmi rozmanitý stát, jenž disponuje velkými metropolemi, divokou přírodou, etnicky pestrým obyvatelstvem a dvěma oficiálními jazyky (angličtina a francouzština). Země, která je mj. kolébkou hry zvané lední hokej, tedy musí zaujmout takřka každého cestovatele. Ať už se totiž zajímáte o cokoli, v zemi „javorového listu“ to určitě naleznete.

Za návštěvu jistě stojí kanadské metropole jako Toronto, Ottawa či Québec. Právě v Québecu přitom doporučujeme navštívit starou část města, neboť se jedná o jediné místo v Severní Americe, kde se zachovaly hradby s baštami, městské brány a opevnění. Kanada ale turistům nabízí i pláže (Vancouver) či skvělé podmínky pro lyžování (střediska Whistler-Blackcomb nebo Revelstoke). Zmínit pak musíme i národní parky jako Waterton Glacier, Rocky Mountains, Nahanni či Miguasha.

Kde leží Kanada – poloha a základní geografické informace o Kanadě

Kanada leží v severní části Severní Ameriky a její břehy omývají vody hned tří oceánů. Na severu je to Severní ledový oceán, na východě Atlantský oceán a na západě Tichý oceán. Celou jižní hranici potom tvoří Spojené státy americké. Ke Kanadě navíc patří velké množství ostrovů, z nichž je jednoznačně největší Baffinův ostrov (507 451 km2). Kanada se nachází na souřadnicích 56° severní šířky a 109° západní délky a člení se na 10 provincií a tři teritoria.

Sousední země:

  • Spojené státy americké

Kanada má rozlohu 9 984 670 km2, což z ní činí druhou největší zemi světa. Větší už je totiž pouze Rusko. Vzhledem k tomu, že obě země tvoří z velké části velmi chladné oblasti, asi nikoho nepřekvapí, že společně patří mezi státy s velmi nízkou hustotou zalidnění. Proto žije v Kanadě „pouze“ 37 milionů obyvatel. Nejvíce lidí obývá Toronto (2,7 milionu), hlavním městem je ovšem Ottawa. Obě aglomerace přitom leží na jihovýchodě země a dělí je od sebe jen 450 km.

Toronto i Ottawa se nacházejí v provincii Ontario, na jejímž území se rozkládají i Velká jezera, kterými prochází státní hranice s USA. Největším (82 100 km2) a nejhlubším (406 m) z nich je přitom Hořejší jezero. V Ontariu se nalézá rovněž převážná část Podkovy, tedy největšího z Niagarských vodopádů (výška 52 m). Podstatným geografickým prvkem Kanady je i Mount Logan, nejvyšší hora země (5 959 m n. m.) a po vrcholu Denali (dříve Mount McKinley) druhá nejvyšší v Severní Americe.

Předchozí článekMapa Egypta – kde leží Egypt?
Další článekMapa Kamerunu – kde leží Kamerun?