Mapa Kamerunu – kde leží Kamerun?

929

Kamerun je zemí ve střední Africe, která získala nezávislost na mandátu OSN, jejž spravovala Francie, v roce 1960. Jde o etnicky velmi různorodý stát, takže se tu lze seznámit s mnoha tradičnímu kulturami. Cestovatele ovšem zaujme i z jiných důvodů. Oblíbené jsou kupříkladu pláže u města Douala, které je největší v zemi, ale díky přítomnosti vysokých pohoří se zde nebudou v žádném případě nudit ani vyznavači trekkingu.

Nejvíce však v Kamerunu zaujme samotná divoká příroda, za níž se lze vydat do národního parku Waza, především ale do přírodní rezervace Dja. Ta se nachází na jihu země a jedná se o největší a nejlépe chráněný tropický prales na světě. Hned 90 % z celkové plochy 5 260 km2 je stále v přirozeném stavu. V rezervaci žije velké množství živočišných druhů, z toho více než 100 druhů savců jako gorila nížinní anebo slon pralesní.

Kde leží Kamerun – poloha a základní geografické informace o Kamerunu

Kamerun leží u zátoky Bonny, která je součástí Guinejského zálivu. Jeho jihozápadní část se tedy nachází u Atlantského oceánu. Severní část země je hornatá, směrem na jih se ovšem nejprve objevují travnaté pláně a potom plošina s deštnými pralesy. Na samé jihu ale naleznete i nejvyšší horu (viz níže). Kamerun se nachází na souřadnicích 7° severní šířky a 12° východní délky a z administrativního hlediska se člení na 10 provincií.

Sousední země:

  • Nigérie
  • Čad
  • Středoafrická republika
  • Gabon
  • Rovníková Guinea
  • Republika Kongo

Kamerun disponuje rozlohou 475 442 km2, což z něj v rámci Afriky činí pouze průměrně velkou zemi. Co se týče počtu obyvatel, žije zde zhruba 23,5 milionu lidí. V Kamerunu se přitom nacházejí hned dvě města, která mají přes dva a půl milionu obyvatel. Jedná se o hlavní město Yaoundé, které se rozkládá na jihu země, a především o největší město Douala. To se nalézá na pobřeží a jde o největší přístav a hlavní obchodní centrum státu.

V Kamerunu je možné navštívit i nejrůznější vodní plochy, z nichž nejzajímavější je Čadské jezero na samém severu země. Ačkoli má rozlohu 1 350 km2, jeho maximální hloubka činí pouhých 11 m a v sušších obdobích je to ještě o dost méně. Nejvyšším vrcholem země je potom Kamerunská hora, jež měří 4 095 m. Jde přitom nejen o nejvyšší bod celého Guinejského zálivu, ale zároveň se jedná o vůbec nejaktivnější africkou sopku.

Předchozí článekMapa Kanady – kde leží Kanada?
Další článekMapa Jihoafrické republiky – kde leží Republika Jižní Afrika?