Mapa Jihoafrické republiky – kde leží Republika Jižní Afrika?

1230

Jihoafrická republika (JAR) je zemí na jihu Afriky, což vzhledem k jejímu překvapí málokoho. Jedná se o jeden z nejvyspělejších států „černého“ kontinentu a zároveň o jeden z nejkrásnějších. O tom se mohou ostatně turisté přesvědčit např. v Národním parku uKhahlamba-Drakensberg, který uchvacuje nejen nádhernou přírodou, ale také trekkingovými trasami. Právě v Dračích horách se navíc nacházejí tisíce let staré malby, které vytvořili předci dnešních Sanů (Křováci).

V Jihoafrické republice se ovšem můžete podívat ještě mnohem dál do historie. V lokalitách jako Sterkfontein či Swartkrans totiž byly nalezeny pozůstatky předků člověka i prvních lidí. Za návštěvu navíc stojí i kulturní krajiny Mapungubwe a Richtersveld, případně poušť Kalahari. JAR zároveň disponuje vyspělými městy, takže minimálně Johannesburg, Pretorie a Kapské město byste při případné návštěvě rozhodně neměli vynechat.

Kde leží Jihoafrická republika – poloha a základní geografické informace o JAR

JAR zabírá v podstatě celý jižní cíp Afriky, takže jej omývají vody jak Atlantského, tak Indického oceánu. Disponuje tedy téměř 2 500 km pobřeží. Na jihu a východě země se nachází nížina, na západě a severozápadě se zase rozkládají pouště Kalahari a Namib. Centrální část Jihoafrické republiky potom tvoří náhorní plošina Highveld. Země, jež se nachází na souřadnicích 29° jižní šířky a 24° východní délky, se člení na celkem devět autonomních provincií.

Sousední země:

  • Namibie
  • Zimbabwe
  • Botswana
  • Svazijsko
  • Mosambik
  • Lesotho

Jihoafrická republika má rozlohu 1 221 037 km2, což z ní sice činí „až“ devátou největší africkou zemi, zároveň jde ale o 24. největší zemi světa. Na stejné „pozici“ se ostatně nachází i z hlediska počtu obyvatel, kterých zde žije 57,7 milionu. Z etnického hlediska je obyvatelstvo JAR velmi pestré, ovšem apartheid (rasová segregace) zde skončil teprve v 80. a 90. letech 20. století. Hlavním městem je Pretorie, ačkoli by se dalo říci, že země disponuje třemi hlavními městy.

V Pretorii sice sídlí výkonná moc, ale v Kapském městě moc zákonodárná a v Bloemfonteinu justice. Právě u Kapského města se nachází ostrovní pevninský výběžek, jež nese název Mys Dobré naděje, a to z toho důvodu, že byl v počátcích evropských zámořských plaveb považován za počátek cesty na východ. Buď jak buď, nejvyšším vrcholem Jihoafrické republiky je Mafadi (3 450 m n. m.), tedy hora na hranicích s Lesothem, což je menší země, kterou JAR celou obepíná.

Předchozí článekMapa Kamerunu – kde leží Kamerun?
Další článekMapa Indie – kde leží Indie?