Mapa Jordánska – kde leží Jordánsko?

9320

Jordánsko – země, ve které se odehrává řada biblických příběhů (některé své zázraky tu měl činit Ježíš Kristus) a působil zde i Thomas Edward Lawrence, o kterém pojednává proslulý film Lawrence z Arábie, láká turisty z celého světa. Ač je Blízký východ ožehavou oblastí, právě Jordánsko patří k nejbezpečnějším zemím této oblasti, a to především v turistických centrech.

Návštěvníci ze zahraničí v Jordánsku obdivují zdejší měsíční krajinu (především Národní park Wadi Rum, ale také Wadi Musa neboli Mojžíšovo údolí), jež kontrastuje s vodními plochami. Oblíbená jsou ale také mnohá lidská díla – křižácké pevnosti, umajjovské hrady a zejména nabatejské město Petra, považované za novodobý div světa. Právě zde se navíc odehrává závěrečná část filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Kde leží Jordánsko – poloha a základní geografické informace o Jordánsku

Jordánsko, oficiálně Jordánské hášimovské království, je konstituční monarchie na Blízkém východě. Z geografického hlediska se Jordánsko dělí na tři zóny – Jordánské údolí (součást Velké příkopové propadliny a nejúrodnější část země), poušť East Bank a plošina East Bank. Zeměpisné souřadnice jsou 31°1′ severní šířky a 36°37′ východní délky. Jordánsko sousedí se čtyřmi dalšími zeměmi Blízkého východu, ve kterých již není bezpečnostní situace tak příznivá.

Sousední země:

  • Sýrie
  • Irák
  • Saudská Arábie
  • Izrael

Jordánsko disponuje rozlohou 89 342 km2, takže je o něco větší než Česká republika. Žije zde též přibližně 10 milionů obyvatel. Většinu území ovšem tvoří kamenitá poušť, takže obydlené oblasti se vyznačují poměrně vysokou hustotou zalidnění. Hlavním městem Jordánska je Ammán, které je zároveň nejdůležitějším průmyslovým centrem země a žije zde téměř polovina obyvatelstva.

Na jihu nalezneme největší hory země. Nejvyšším vrcholem je Džabal Umm ad-Dámí (1 854 m n. m.), ačkoli za něj byla donedávna považována hora Džabal Ram (1 754 m n. m.). Severněji se ovšem terén svažuje v poušť. Vyšší body se ovšem ještě nacházejí na západě Jordánska, kde k nebi stoupají pískovcové kopce vysoké až 1 000 metrů. Na západě se vyskytují také hlavní vodní plochy země, tedy řeka Jordán, Akabský záliv a Mrtvé moře.

Předchozí článekAlanya v Turecku – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety
Další článekMapa Antiguy a Barbudy – kde leží Antigua a Barbuda?