Mapa Jižního Súdánu – kde leží Jižní Súdán?

1200

Jižní Súdán představuje nově vzniklý nezávislý stát. Stal se jím roku 2011, to po více než dvacetileté válce mezi severem a jihem země. Jde o území mající velký turistický potenciál. Zatím se sem vydávají jen skuteční dobrodruzi, ale to by se mohlo v budoucnu změnit. Líbit se tu bude především obdivovatelům rozmanité fauny a flóry a celkově krásné přírody.

Za pozornost v této zemi stojí především rozsáhlá bažinatá oblast Sudd. Nejenže se v době dešťů pokocháte velkým množstvím zajímavých jezírek, kanálů a lagun, ale je tu možné sledovat různá zvířata – slony, hrochy, rozmanité ptáky i antilopy. Přírodní skvosty na vás čekají také v Národním parku Boma (Boma National Park) a Národním parku Bandigalo (Bandigalo National Park).

Dalším atraktivním cílem je hlavní město Džuba, důležitý říční přístav ležící na Bílém Nilu (White Nil). Nejenže si tu prohlédnete některé zajímavosti, ale také nasajete kulturu této země, která je velmi svébytná. Tvoří ji desítky různých etnik. Nejpočetnějšími jsou Dinkové a Nuerové.

Kde leží Jižní Súdán – poloha a základní geografické informace o Jižním Súdánu

Jižní Súdán leží nedaleko rovníku. Proto je tu velká plocha tropický deštných pralesů. Konkrétní souřadnice země jsou 7° s. š., 30° v. d. Jde o stát v severovýchodní Africe a jeho hlavním městem je Džuba. Stát se rozkládá na ploše 644 329 km². Dříve byl součástí Súdánu. Dnešní celková délka hranic s ostatními zeměmi činí 5 413 km.

Sousední země

  • Etiopie
  • Keňa
  • Uganda
  • Demokratická republika Kongo
  • Středoafrická republika
  • Súdán

Jih a střední část země tvoří nížiny, planiny a náhorní plošiny. Nachází se tu velké množství řek. Tou hlavní je Bílý Nil protékající celou zemí. Významná je také řeka Bahr el-Ghazal či Sobat. V centrální části Bílého Nilu je velká plocha mokřin. Jejich rozloha přesahuje 100 000 km2.

Pohoří se nachází především u jižních hranic s Keňou a Ugandou. Z horských masivů v zemi si uveďme Džabal Hadíd (leží mezi rozvodím řeky Kongo a Nil), Imatong, Dongotona a Didinga (na hranici s Ugandou). Nejvyšší horu v zemi najdete v Imatong. Její Kinyeti a má nadmořskou výšku 3 187 m n. m.

Předchozí článekMapa Antiguy a Barbudy – kde leží Antigua a Barbuda?
Další článekMapa Arménie – kde leží Arménie?