Mapa Arménie – kde leží Arménie?

3690

Arménie (oficiálně Arménská republika) je státem v Zakavkazsku, leží tedy na hranicích Evropy a Asie, přičemž bývá řazena k oběma těmto kontinentům. Historicky se jedná o velmi důležité území, o které vedla velké spory Římská říše s Persií. Navíc jde o vůbec první zemi na světě, jež přijala křesťanství jako státní náboženství. K tomu došlo už v roce 301 po Kr., tedy 12 let před tím, než přestaly být křesťané pronásledováni v samotném Římě.

Evropané jezdí do Arménie pro její dlouhou historii, kterou dokládá řada památek (především starobylé kláštery), přičemž se ocitají v úplně jiném světě. Zdejší lidé totiž rozhodně nejsou bohatí. Na druhou stranu jim určitě nechybí národní hrdost a dobrosrdečnost, kterou projevují i vůči cizincům. Navíc jde o zemi s nízkou kriminalitou. Lákadlem pro turisty je i exotická příroda a místní pokrmy (často zabalené do národního chleba s názvem lavaš).

Kde leží Arménie – poloha a základní geografické informace o Arménii

Jak už bylo zmíněno, Arménie se nachází v oblasti Zakavkazska, což je označení pro území na jih od hlavního hřebene Velkého Kavkazu a na sever od Malého Kavkazu. Tato poloprezidentská republika se přitom člení na 10 provincií (tzv. marzer) a hlavní město Jerevan. Její zeměpisné souřadnice jsou 40°23′ severní šířky a 44°57′ východní délky a sousedí se čtyřmi zeměmi.

Sousední země:

  • Gruzie
  • Ázerbájdžán
  • Turecko
  • Írán

Arménie disponuje rozlohou 29 800 km2, takže se jedná o menší státní celek. Žijí zde necelé 3 miliony obyvatel, z toho zhruba třetina v Jerevanu, který se nachází v západní částí země. Krajina je hornatá a tvoří ji především stepní a polopouštní vegetace. Příliš vodních ploch tu tedy nenaleznete, na druhou stranu se v Arménii rozkládá horské jezero Sevan, tzn. největší jezero na Kavkaze s rozlohou 1 262 km2.

Nadmořská výška na celém území neklesá pod 390 m. Nejvyšší horou země je Aragac (4 090 m n. m.), který na mapě naleznete v tzv. Arménské vysočině. Místní vám sice budou tvrdit, že nejvyšší vrchol je ve skutečnosti Ararat, jež má ještě o 1 000 m více, nicméně tato biblická hora, na které údajně přistál samotný Noe, se nachází kousek od hranic v Turecku.

Předchozí článekMapa Jižního Súdánu – kde leží Jižní Súdán?
Další článekMapa Belize – kde leží Belize?