Mapa Indie – kde leží Indie?

1735

Indie je zemí v jižní Asii, která je z geografického, historického i kulturního hlediska natolik pestrá, že byste na světě jen těžko hledali druhou takovou. Vždyť zde kupříkladu vznikla jedna ze tří nejstarších civilizací na planetě Zemi, a to tzv. Harappská kultura, za kterou možná stáli Drávidové. Od té doby se tu ovšem ve vůdčích rolích vystřídalo mnoho dalších etnik, ať už se jedná o staré Indoevropany, Araby anebo Turkity, přičemž v pozdějších fázích historie území kolonizovali Evropané.

V Indii proto mohou turisté navštívit obrovské množství památek, z nichž jmenujme alespoň komplex Červené pevnosti mughalského císaře Šáhdžahána, který stojí rovněž za stavbou Tádž Mahalu, což je monumentální pomník v Agře. V zemi je možné obdivovat i kláštery a kostely v Goe, tzn. v původním hlavním městě portugalských území v Indii. Chcete-li blíže poznat zdejší přírodu, doporučujeme navštívit národní parky Sundarbans, Kaziranga či Valley of Flowes, případně rezervaci Manas.

Kde leží Indie – poloha a základní geografické informace o Indii

Indie zabírá převážnou část Indického subkontinentu, přičemž rozdíly mezi severem a jihem jsou (nejen) z geografického hlediska skutečně propastné. Na severu země se rozkládá Himálajské pohoří, ve kterém se k nebi tyčí deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa. Indický subkontinent se směrem k jihu zužuje a omývají jej vody Arabského moře na západě a Bengálského zálivu na východě. Země se nachází na souřadnicích 22° severní šířky 77° východní délky a člení se na 29 spolkových států.

Sousední země:

  • Bangladéš
  • Barma
  • Čína
  • Nepál
  • Bhútán
  • Pákistán
  • Srí Lanka (oddělena Palkovým průlivem)

Indie je obrovskou zemí, jejíž rozloha činí úctyhodných 3 287 263 km2, Česko by se do ní tedy vešlo více než 41×! Není tedy divu, že se jedná o sedmou největší zemi světa. Z hlediska počtu obyvatel dokonce jde o druhý stát po Číně, neboť zde žije 1,3 miliardy lidí. Hlavním městem je Nové Dillí, které se nachází na severu země a bylo centrem již ve starověku. V době, kdy v Indii vládli Britové, ovšem plnila roli hlavního města Kalkata na východě, a to až do roku 1911.

V této jihoasijské zemi (stejně jako v sousedním Nepálu) se nachází Kančendženga, tedy hora v Himálaji, která měří 8 586 m. To z ní činí třetí nejvyšší horu světa po Mount Everest (Nepál/Čína) a K2 (Pákistán/Čína). Indií navíc protékají tři velké řeky a všechny v severní části země. Jedná s o Brahmaputru, Gangu a Indus. U třetí jmenované řeky přitom vznikla výše zmíněná Harappská civilizace, které se koneckonců rovněž nazývá kultura poříčí Indu.

Předchozí článekMapa Jihoafrické republiky – kde leží Republika Jižní Afrika?
Další článekMapa Chile – kde leží Chile?