Mapa Jamajky – kde leží Jamajka?

3258

Jamajka je ostrovním státem ve střední Americe, přičemž patří do skupiny ostrovů, které se nazývají Velké Antily a na mapě je naleznete v Karibské moři. Z celosvětového hlediska se jedná o jednu z nejznámějších exotických zemí, neboť jde o domov hudebních stylů reggae a ska. Zároveň je Jamajka domovem náboženství zvaného rastafariánství, jehož členové se mj. vyznačují dredy, vegetariánstvím a kladným přístupem k marihuaně.

Na Jamajku proto míří turisté z celého světa, kteří mají blízko právě k této kultuře. Navíc se tu rádi zastaví i milovníci dobrého rumu. Ostrov je nicméně zajímavý i zátokami s korálovými útesy jako např. Montego Bay. Z přírodních krás však musíme jmenovat především Národní park Blue and John Crown Mountains, který je jediným místem na ostrově, jež bylo zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO, a to mj. díky přítomnosti mnoha endemických druhů živočichů a rostlin.

Kde leží Jamajka – poloha a základní geografické informace o Jamajce

Jamajka je známa tím, že se z geografického hlediska jedná o velmi rozmanitý ostrov. Tvoří ji totiž skalnaté pobřeží, hornaté vnitrozemí, ale také tropické lesy nebo savany. Jednotlivé části země tedy disponují i rozmanitými nadmořskými výškami. Co se týče administrativního členění, Jamajka se dělí na 3 kraje (Cornwall, Middlesex a Surrey) a 14 okrsků. Podle souřadnic ji naleznete na 18°10’57“ severní šířky a 77°19’18“ západní délky.

Okolní ostrovy:

  • Navassa
  • Kajmanské ostrovy
  • Kuba
  • Hispaniola

Jamajka, která je největší anglicky mluvícím ostrovem v Karibiku, disponuje rozlohou 10 991 km2. Na této ploše žije zhruba 2,9 milionu obyvatel. Hlavním městem tohoto ostrovní státu je Kingston, který se nachází na jihovýchodě ostrova. Právě sem míří každoročně velké množství turistů, a to i díky přítomnosti muzea Boba Marleyho, jenž patří k nejslavnějším jamajským rodákům v historii.

Jak už jsme zmínili výše, Jamajka je velmi pestrým ostrovem. Některá místa se nachází v nadmořské výšce pouze 150 m, nicméně nejvyšší vrchol Blue Mountain Peak měří 2 256 m. Tato hora se nalézá v Národním parku Blue and John Crown Mountains (viz výše) a je součástí pohoří Blue Mountains, jež patří k velmi vyhledávaným místům mezi horolezci. Na ostrově se tedy nemusíte nechat unášet pouze rytmy reggae na místních plážích, ale můžete se věnovat i fyzickým aktivitám.

Předchozí článekMapa Hondurasu – kde leží Honduras?
Další článekMapa Alžírska – kde leží Alžírsko?