Mapa Hondurasu – kde leží Honduras?

2496

Honduras je státem Střední Ameriky, který omývají hned dva oceány. Jihozápad země leží u Tichého oceánu a východ u Atlantského oceánu (konkrétně u Karibského moře). Honduras proto turistům nabízí mnoho krásných pláží. Sice tu dlouhodobě nepanuje politicky stabilní situace, na druhou stranu vodní radovánky, stejně jako krásná příroda a památky přímo vybízejí k návštěvě.

Z přírodních zajímavostí musíme jmenovat především biosférickou rezervaci Río Plátano na severu země. Tu tvoří tropický deštný prales s pestrou faunou a flórou a žije zde rovněž několik tisíc původních obyvatel. Honduras se také nachází na území, jejž v minulosti ovládali proslulí Mayové. Na toto období upomíná zejména lokalita Copan na západě s impozantními mayskými budovami. Obě tato místa jsou také na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Kde leží Honduras – poloha a základní geografické informace

Honduras je velmi hornatou zemí, pohoří se ovšem směrem k pobřeží Atlantiku snižuje, a to má nížinný charakter. Takřka polovinu území zaujímají lesní porosty. Souřadnice země jsou 14°38′ severní šířky a 86°49′ západní délky. Honduras, který se člení na 18 departmentů, se nachází v dolní polovině Střední Ameriky a sousedí se třemi dalšími státy.

Sousední země:

  • Guatemala
  • Salvador
  • Nikaragua

Honduras má celkovou rozlohu 112 492 km2, což z něj činí po Mexiku (počítáme-li jej do Střední Ameriky) a Nikaragui třetí největší stát této oblasti. Na tomto území žije přes 9 milionů obyvatel. Hlavním městem Hondurasu je Tegucigalpa, která se nachází v jižní části země a v indiánském jazyce Nahuatl se jedná o výraz pro „Stříbrné kopce“.

Nadšenci pro vysokohorskou turistiku by měli navštívit především Národní park Celaque na západě Hondurasu, neboť se na jeho území k nebeskými výšinám tyčí nejvyšší hora země, totiž Cerro Las Minas, jež měří 2 870 m. Doplňme, že k Hondurasu rovněž patří několik ostrovů, z nichž nejznámější jsou Islas de la Bahía , tedy tři ostrovy (Utila, Roatán a Guanaja) označované jako „turistický ráj“.

Předchozí článekMapa Grenady – kde leží Grenada?
Další článekMapa Jamajky – kde leží Jamajka?