Mapa Alžírska – kde leží Alžírsko?

1677

Pokud vás lákají netradiční turistické destinace a máte alespoň trochu dobrodružství v krvi, zvažte návštěvu africké země Alžírsko. Nabízí mnoho. Patříte-li mezi příznivci pěkných pláží a působivého pobřeží Středozemního moře, jste tu správně. Na pobřeží se také nachází nejvíce měst a památek. Své kouzlo má i poušť Sahara. Vstoupit do ní můžete z různých míst. Nejlepší je však roklina Kherrata. Vždy však mějte s sebou průvodce. I tak bude pobyt v poušti kvůli výkyvům teplot dost náročný.

A věděli jste, že je v tomto státě přes 200 termálních pramenů s léčebnými účinky? Z dalších zajímavých míst si uveďme třeba oblast se stejnojmenným hlavním městem Tipasa (archeologicky zajímavé město). Jde o památku UNESCO. Dalšími památkami jsou Al Qal’a v Beni Hammadu (zbytky opevnění muslimského města), ruiny starého římského města Djémila, Údolí M’Zab a prehistorické skalní malby Tassili n’Ajjer. A najdete i další zajímavá místa, která stojí za to navštívit.

Kde leží Alžírsko – poloha a základní geografické informace o Alžírsku

Alžírsko je stát ležící na severu Afriky. Rozkládá se na pobřeží Středozemního moře na ploše 2 381 741 km². Je tak největší zemí v Africe a desátou na světě. Jeho konkrétní poloha je 28° s. š., 2° v. d. Hlavním městem je Alžír. Nejnižší bod Alžírska představuje Šot Melrhir (-40 m n.m.) a nejvyšší Tahat (3 003 m n.m.). Celková délka hranic s okolními státy čítá 6 343 km.

V oblasti pobřeží je středomořské podnebí, v horách kontinentální. Pro něj jsou charakteristická horká léta a studené zimy. V oblasti pouště jsou velké rozdíly teplot mezi dnem a nocí.

Sousední země:

  • Libye
  • Mali
  • Mauritánie
  • Maroko
  • Niger
  • Tunisko
  • Západní Sahara

Povrch ze čtyř pětin tvoří poušť Sahara, která je tu převážně kamenitá. Nachází se v ní pohoří Tassili a Ahaggar, v němž najdeme výše zmíněný nejvyšší bod země – horu Tahat. Pobřeží Středozemního moře je kopcovité až hornaté. Na severu jsou hory Atlas rozdělené do celků Malý Atlas a Velký Atlas. Ve střední části země se rozprostírá Tademaitská plošina.

Předchozí článekMapa Jamajky – kde leží Jamajka?
Další článekMapa Afghánistánu – kde leží Afghánistán?