Mapa Guyany – kde leží Guyana?

0
566

Guyana (Kooperativní republika Guyana) – třetí nejmenší země Jižní Ameriky a zároveň jedinou zemí na jihoamerickém kontinentu, který patří do Commonwealthu, což je volné sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Zajímavostí je, že přibližně 40% obyvatelstva tvoří Indové.

Turisticky jde o zajímavou zemi s mnoha památkami a atraktivními místy. Za pozornost stojí především hlavní město Georgetown s mnoha pěknými dřevěnými budovami, Katedrálou sv. Jiřího, věží v tržišti Stabroek nebo botanickou zahradou. Nedaleko najdete další hojně navštěvovaná města Bartica a Lethem.

Z přírodních památek si uveďme vodopády v Kaieteuru (na řece Potaro), pohoří Kanuku na okrajích savany Rupununi, Marshallovy vodopády nabízející možnost koupání v tamějších jezírkách. Navštívit můžete i deštný prales. A tím výčet pěkných míst rozhodně nekončí.

Kde leží Guyana – poloha a základní geografické informace o Guyaně

Guyana se rozprostírá na severovýchodě Jižní Ameriky na pobřeží Atlantského oceánu. Dominantou země je Guyanská vysočina mající rozlohu přes jeden milion km2. Jeho velkou součástí je národní park Canaima. Na západě stoupá v pohoří Pakaraima. Podél Atlantského pobřeží jsou bažinaté nížiny. Významná je také tamější savana Rupununi a mimo jiné tu najdete vodopády a deštné pralesy (ty tvoří 80 % země). Hlavní řekou země je Essequibo. Je dlouhá 970 km. Celkově je tu hustá síť řek.

Nejvyšší bod země tvoří Mount Roraima s nadmořskou výškou 2 835 m n m. a nejnižším bodem je Atlantský oceán.  Země leží v tropickém pásmu. Střídají se tu období deště a sucha.

Sousední země:

  • Brazílie
  • Surinam
  • Venezuela

Guyana se rozkládá na ploše 214 970 km2, čímž patří mezi nejmenší státy Jižní Ameriky. Žije zde jen přes 765 000 obyvatel. Hlavním městě je Georgetown založený v 18. století. Rozkládá se na ploše 147,6 km², má cca 355 000 obyvatel a nachází se na pobřeží Atlantiku.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here