Mapa Chile – kde leží Chile?

0
266

Chile je zemí v Jižní Americe, která se řadí k bezpečným turistickým destinacím, minimálně ve srovnání s dalšími státy tohoto kontinentu. Navíc disponuje místy, jež jsou zdrojem nejrůznějších zážitků. Rušný život lze zažít v metropoli Santiago de Chile a historii je možné poznat v historické části města Valparaíso, na souostroví Chiloé a především na Velikonočním ostrově (Rapa Nui), který k Chile náleží. Znám je zejména díky unikátním sochám, jež zde postavili Polynésané.

Chile ovšem patří k ideálním destinacím i pro ty, kteří obdivují historii průmyslu, s níž se lze seznámit v hornickém městě Sewell či v Humberstonu a Santa Lauře. Milovníci přírody zase určitě nevynechají Národní park Torres del Plaine, jenž patří k nejkrásnějším v zemi. Součástí země je navíc i známá poušť Atacama. Turisté, kteří si budou chtít dát při návštěvě Chile do těla, mohou také vyrazit na některou ze sopek a velmi oblíbené jsou i treky v Patagonii.

Kde leží Chile – poloha a základní geografické informace o Chile

Chile je úzkým pruhem země na západě Jižní Ameriky, vine se ovšem téměř polovinou kontinentu (délka od severu k jihu ostatně činí úctyhodných 4 329 km). Stát omývají vody Tichého oceánu, takže v západní části se rozkládá pobřeží, jehož součástí je i Pobřežní pohoří. Ve vnitrozemí se naopak rozkládá nížina a východ země tvoří další výrazné pohoří, Andy. Chile se nachází na souřadnicích 33° jižní šířky a 71° západní délky a tvoří ji 16 administrativních celků (regiones).

Sousední země:

  • Bolívie
  • Peru
  • Argentina

Chile má rozlohu 756 096 km2. Ačkoli je zhruba 10× větší než Česká republika, v rámci jihoamerického kontinentu se nachází přesně uprostřed (šest států je větších, šest menších). V zemi každopádně žije zhruba 17,5 milionu obyvatel. Hned 36 % Chilanů (6,5 milionu) přitom obývá hlavní město Santiago de Chile. Tato metropole se přitom nachází ve střední části země na úpatí And.

Součástí pohoří Andy, které se táhne od severu k jihu jihoamerického kontinentu, je na území Chile hora Ojos del Salado. Ta měří 6 893 m, a nejenže je nejvyšší v zemi, ale po Aconcague se jedná o druhou nejvyšší horu celé Ameriky a zároveň jde o nejvyšší aktivní vulkán v rámci celého světa. Hora se nalézá nedaleko východní hranice pouště Atacama, jež se táhne podél Pacifiku od jižní hranice Peru až do centrálních oblastí Chile.

Sdílejte

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here