Mapa Chile – kde leží Chile?

1350

Chile je zemí v Jižní Americe, která se řadí k bezpečným turistickým destinacím, minimálně ve srovnání s dalšími státy tohoto kontinentu. Navíc disponuje místy, jež jsou zdrojem nejrůznějších zážitků. Rušný život lze zažít v metropoli Santiago de Chile a historii je možné poznat v historické části města Valparaíso, na souostroví Chiloé a především na Velikonočním ostrově (Rapa Nui), který k Chile náleží. Znám je zejména díky unikátním sochám, jež zde postavili Polynésané.

Chile ovšem patří k ideálním destinacím i pro ty, kteří obdivují historii průmyslu, s níž se lze seznámit v hornickém městě Sewell či v Humberstonu a Santa Lauře. Milovníci přírody zase určitě nevynechají Národní park Torres del Plaine, jenž patří k nejkrásnějším v zemi. Součástí země je navíc i známá poušť Atacama. Turisté, kteří si budou chtít dát při návštěvě Chile do těla, mohou také vyrazit na některou ze sopek a velmi oblíbené jsou i treky v Patagonii.

Kde leží Chile – poloha a základní geografické informace o Chile

Chile je úzkým pruhem země na západě Jižní Ameriky, vine se ovšem téměř polovinou kontinentu (délka od severu k jihu ostatně činí úctyhodných 4 329 km). Stát omývají vody Tichého oceánu, takže v západní části se rozkládá pobřeží, jehož součástí je i Pobřežní pohoří. Ve vnitrozemí se naopak rozkládá nížina a východ země tvoří další výrazné pohoří, Andy. Chile se nachází na souřadnicích 33° jižní šířky a 71° západní délky a tvoří ji 16 administrativních celků (regiones).

Sousední země:

  • Bolívie
  • Peru
  • Argentina

Chile má rozlohu 756 096 km2. Ačkoli je zhruba 10× větší než Česká republika, v rámci jihoamerického kontinentu se nachází přesně uprostřed (šest států je větších, šest menších). V zemi každopádně žije zhruba 17,5 milionu obyvatel. Hned 36 % Chilanů (6,5 milionu) přitom obývá hlavní město Santiago de Chile. Tato metropole se přitom nachází ve střední části země na úpatí And.

Součástí pohoří Andy, které se táhne od severu k jihu jihoamerického kontinentu, je na území Chile hora Ojos del Salado. Ta měří 6 893 m, a nejenže je nejvyšší v zemi, ale po Aconcague se jedná o druhou nejvyšší horu celé Ameriky a zároveň jde o nejvyšší aktivní vulkán v rámci celého světa. Hora se nalézá nedaleko východní hranice pouště Atacama, jež se táhne podél Pacifiku od jižní hranice Peru až do centrálních oblastí Chile.

Předchozí článekMapa Indie – kde leží Indie?
Další článekMapa Haiti – kde leží Haiti?