Mapa Guinea Bissau – kde leží Guinea Bissau?

408

Guinea Bissau – jednu z nejchudších zemí světa naleznete na západním pobřeží Afriky. Tato země je nezávislá od roku 1974. Dříve byla pod nadvládou Portugalska (zemi objevil v 15. století Nuno Tristano), což je důvod, proč se v zemi kromě kreolštiny mluví také portugalštinou.

Turisticky není Guinea Bissau tolik vyhledávanou zemí, ale přesto má co nabídnout. Ocitnete-li se tu, vydejte se do hlavního města Bissau. Z konkrétních turistických cílů si uveďme například pevnost Fortaleza de São José da Amura z 18. století s mauzoleem Amílcara Cabrala, památník Pidjiguiti Memorial a Národní muzeum. Bez zajímavosti není ani Balom, město na ostrově Bubaque. Historicky atraktivní je rovněž město Bafatá, rodiště Amílcara Cabrala.

Z přírodních památek si uveďme Parque nacional de los Bosques de Cantanhez či národní park Orango Islands National Park. Jedná se o biologicky rozmanitou oblast.

Kde leží Guinea Bissau – poloha a základní geografické informace o Guinea Bissau

Guinea-Bissau představuje zemi nacházející se na západním pobřeží Afriky. Spadá pod ní mnoho ostrovů a rozprostírá se mezi Guineou a Senegalem.

Její povrch je převážně nížinatý. Nížiny jsou hlavně na poměrně členitém pobřeží. Pouze jihovýchod země se mírně zvedá. Nejvyšší bod sahá do výšky pouze 262 m n. m. a nachází se nedaleko osady Capebonde. Nejnižší bod představuje Atlantský oceán. Vnitrozemí dominují savany.

V zemi je tropické monzunové podnebí. Nejvíce srážek spadne u pobřeží. V období dešťů řeky s meandry zaplavují velká území. Nejdelší řekou v zemi je Tomine. Z dalších řek si uveďme Geba a Corubal. V období sucha (prosinec až duben) se zde objevuje tzv. Harmatán, vítr vanoucí směrem od Sahary. Snižuje viditelnost a dokonce dokáže zastínit i Slunce.

Sousední země:

  • Guinea
  • Senegal

Guinea Bissau se rozkládá na ploše 36 125 km2 a je tedy spíše menším státem. Žije zde kolem 1,7 milionů obyvatel. Hlavním městem je Bissau ležící na pravém břehu řeky Geba při ústí do Atlantského oceánu. Má kolem 195 000 obyvatel a rozkládá se na ploše 637 km². Krom toho, že je to hlavní a největší město země, jde rovněž o významný přístav.

Předchozí článekMapa Guatemaly – kde leží Guatemala?
Další článekMapa Guyany – kde leží Guyana?