Mapa Guatemaly – kde leží Guatemala?

1689

Guatemala je velmi zajímavým státem ve Střední Americe, v němž můžete obdivovat přírodní, kulturní i historické památky. Tento stát každý rok navštíví zhruba 1,2 milionu turistů, přičemž sem směřují návštěvníci z celého světa. Méně atraktivní zajímavostí je skutečnost, že více než polovina tamějších obyvatel je negramotných.

A co návštěvníky v této zemi láká nejvíce? Jde o centrum staré mayské civilizace, takže památkou číslo jedna jsou určitě úžasné mayské pyramidy. Pokud i vás lákají, vydejte se do starověkého mayského města Tikal. Nachází se na severu země. Oblast je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hojně navštěvované je také město Antigua Guatemala. Prohlédnete si tu španělskou architektura a celkově je velmi malebné a zajímavé. Z dalších atraktivních míst v zemi si ještě uveďme druhé největší město Xela (výchozí bod pro různé outdoorové aktivity), jezero Atitlán, město zvané Chichicastenango, vulkán Pacaya zasazený do národního parku Pacaya National Park a našli bychom v zemi i další pěkné lokality, které berou dech.

Kde leží Guatemala – poloha a základní informace o Guatemale

Guatemala patří mezi větší státy Střední Ameriky. Konkrétně se rozkládá jižně od Mexika na středoamerické šíji mezi Honduraským zálivem Karibského moře a pobřežím Tichého oceánu. Guatemala se rozkládá na ploše 108 889 km² a žije zde přes 15 milionů obyvatel. Hlavním městem je Ciudad de Guatemala, které je po Mexico City druhým největším městem ve Střední Americe. Žije tu kolem 2,5 milionů obyvatel.

Sousední země:

  • Belize
  • Salvador
  • Honduras
  • Mexiko

Polovina země je pokrytá tropickými lesy. Zdejším významným pohoří je Sierra Madre de Chiapas. Najdeme ho ve střední části země. Leží tu nejvyšší bod země – sopka Tajumulco. Tyčí se do výšky 4 211 m n. m. Nejnižším bodem je Tichý oceán.

Krom zmíněného pohoří tu je i vápencová pahorkatina. Ta se nachází na severu země a přechází v bažinatou nížinu v okolí známého jezera Petén Itzá. Jinými jezery v zemi jsou Atitlán či Amatitlán.

Další nížiny najdete na pobřeží. Na východě země jsou hory Maya Mountains. Toto pohoří zasahuje také do Belize. Z významných řek v zemi si uveďme Usumacint a Motagua. Zdejší podnebí je tropické a je ovlivněné nadmořskou výškou.

Předchozí článekMapa Dánska – kde leží Dánsko?
Další článekMapa Guinea Bissau – kde leží Guinea Bissau?