Mapa Dánska – kde leží Dánsko?

5051

Dánsko je nejmenší severoevropskou zemí, která společně s Grónskem a Faerskými ostrovy tvoří Dánské království. Země je tvořená Jutským poloostrovem, ostrovy Fyn a Sjælland a dále se skládá z mnoha menších ostrovů. Státním zřízením je konstituční monarchie.

Dánsko je turisticky atraktivní zemí, která návštěvníky přitahuje památkami i přírodními krásami. Pokud vás láká první jmenované, nenechte si ujít nejstarší dánské město Ribe a jeho zbytky hradu z 13. století. Klasikou je také hrad Kronborg z Hamleta a pamětihodnosti na vás čekají i v hlavním městě Kodaň (Socha Malé mořské víly, Zábavní park Tivoli, Pivovarské muzeum). Z přírodních zajímavých míst to jsou dánský ostrov Møn nebo mys Grenen (nejsevernější místo v Dánsku). Chcete se bavit? S dětmi určitě navštivte Legoland. Dalším zábavným parkem je výše zmíněný Tivoli, ale také Safari park Knuthenborg. Nudit se nebudete ani v tamějších muzeích – Námořní muzeum v Ejsbergu a Muzeum železnice v Odense.

Kde leží Dánsko – poloha a základní geografické informace o Dánsku

Dánsko se nachází v severní Evropě a jak jsme si již uvedli v úvodu, ze severských zemí je tou nejmenší. Z více než čtyř stovek ostrovů, na nichž se Dánsko rozkládá jich je jen kolem 70 obýváno celoročně. Mezi větší ostrovy kromě uvedených Fyn a Sjælland patří ještě Loland, Falster, Langeland, Als, Borholm.

Dánsko je hlavně nížinaté. Průměrná nadmořská výška činí pouze 30 m n. m. Nejnižším bodem země je Lammefjord (-7 m). Jde zároveň o nejnižší místo v celé Evropské unii. Nejvyšší bod představují hory Møllehøj a Yding Skovhøj. Tyčí se do výšky 171 m n. m.

Sousední země:

  • Německo
  • Švédsko
  • Norsko

Hranice s Německem má pouze 68 km. Ostatní země jsou oddělené mořem a průlivy. Průlivem Sjagerrak je oddělené Dánsko od Norska a průlivem Kattegat a úžinou Øresund od Švédska.

Dánsko se rozkládá na ploše 43 094 km². Žije zde přes 5,7 milionů obyvatel a hlavním městem je Kodaň. Z celkové rozlohy země tvoří asi 11 % lesy a je tu také hodně vřesovišť a rašelinišť, především na západě země. Na západním pobřeží jsou písečné přesypy, východní je tvořené mělkými zálivy (fjordy) a také tu je poměrně hodně skalních útesů. Přes 50 % území tvoří obdělávaná půda. Nejdelším řekou je Gudenå a nejvodnatější Skjern.

Předchozí článekMapa Filipín – kde leží Filipíny?
Další článekMapa Guatemaly – kde leží Guatemala?