Ghana je státem v západní Africe nedaleko Guinejského zálivu. Z hlediska turismu se jedná o poměrně atraktivní africkou destinaci, protože místní obyvatelé jsou přátelští a země je celkově pro návštěvníky ze zahraničí dostupná. V Ghaně navíc naleznou vše, co lze od země „černého“ kontinentu očekávat, neboť se v ní snoubí africká příroda a tradiční vesničky s moderně se rozvíjejícími městy.
Pro mnohé turisty jsou největším lákadlem Národní parky Kakum a Mole, ve kterých lze pochopitelně spatřit i typickou africkou faunu (slony, opice apod.). Poznat je ovšem možné i tradiční způsob života Ghaňanů, stejně jako moderní tvář země ve velkých městech. Ghana je přitom v porovnání s dalšími zeměmi Afriky poměrně bezpečná, takže se netřeba obávat zvýšené kriminality.
Kde leží Ghana – poloha a základní geografické informace o Ghaně
Ghana získala nezávislost na Velké Británii v roce 1957 a klimatem se jedná o typický stát rovníkové Afriky (její souřadnice jsou 8° severní šířky a 1° západní délky). Většinu území země tvoří savany, ovšem v jižní části jsou rovněž přítomny tropické deštné pralesy. Jinak se Ghana člení na celkem 10 oblastí a sousedí se třemi dalšími zeměmi západní Afriky.
Sousední země
- Burkina Faso
- Pobřeží slonoviny
- Togo
Ghana má rozlohu 239 567 km2, z čehož činí zhruba 4,6 % vodní toky, což je poměrně vysoké číslo. V zemi žije přes 28 milionů obyvatel, z toho zhruba 2,3 milionu v hlavním městě Accře, jež se rozkládá u Atlantského oceánu na samém jihu země. Právě to představuje jednu z nejnavštěvovanějších turistických destinací. Navštívit je potom vhodné i vnitrozemské město Kumasi, u něhož se nacházejí tradiční obydlí civilizace Ašantů.
Ghanu tvoří převážně nížiny, takže nejvyšší vrchol Mount Afadjato měří pouze 880 m. Hlavní osu země tvoří řeka Volta, jež vzniká soutokem Černé a Bílé Volty. Na této řece byla v 60. letech 20. století postavena hráz Akosombo, díky čemuž vznikla přehradní nádrž Volta, kterou najdete na jihu země. Jde o přitom největší vodní nádrž světa, co se rozlohy týče (8 502 km2).